Archiwum wydarzeń

  • wydarzenia archiwalne

Archiwum wydarzeń

Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych – „Na podobieństwo Jacka", reż. Andrzej Titkow; „Pseudonim Jan Nowak", reż. Joanna Kessler- Chojecka

09.03.2013

Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych – „Na podobieństwo Jacka", reż. Andrzej Titkow; „Pseudonim Jan Nowak", reż. Joanna Kessler- Chojecka

09.03.2013

  • wydarzenia archiwalne
wydarzenia archiwalne  
Pokazy dwóch filmów w cyklu spotkań z okazji ustanowienia przez Parlament Europejski Europejskiego Dnia Pamięci o Sprawiedliwych, które będzie obchodzone 6 marca (data śmierci Mosze Bejskiego, inicjatora Ogrodów Sprawiedliwych w Jerozolimie). Dom Spotkań z Historią był jednym z sygnatariuszy apelu wystosowanego przez działający we Włoszech Komitet Światowego Ogrodu Sprawiedliwych (GARIWO) skierowanego do Unii Europejskiej o ustanowienie Europejskiego Dnia Sprawiedliwych wszystkich reżimów totalitarnych. Pojęcie Sprawiedliwego użyte po raz pierwszy w Memoriale Yad Vashem dziś jest uniwersalne. Tytuł i święto mają służyć honorowaniu nie tylko Sprawiedliwych uznanych przez Yad Vashem (osób, które w czasie II wojny światowej niosły pomoc Żydom), ale wszystkim, którzy w obliczu ludobójstwa i totalitaryzmu mieli odwagę bronić godności człowieka, pomagać ofiarom czy występować w obronie prawdy. Jak piszą twórcy apelu: Dziś za Sprawiedliwych uważamy również tych, którzy sprzeciwiali się ludobójstwu Ormian, udzielali pomocy ofiarom wojny w Ruandzie, Kambodży czy w czasie czystek etnicznych w krajach byłej Jugosławii. Na miano Sprawiedliwych zasługują również ci, którzy mówili otwarcie o Gułagu. W programie:
  • Na podobieństwo Jacka (2000, 54’) , reż. Andrzej Titkow Jacek Kuroń – legenda opozycji demokratycznej w Polsce opowiada, ze swadą i humorem, o swoich doświadczeniach, poglądach, decyzjach i dokonaniach. W filmie wystąpili również jego syn Maciej, brat Andrzej, Lechosław Goździk, Seweryn Blumsztajn, Marek Edelman i Joanna Szczęsna.
  • Pseudonim Jan Nowak (2004, 54’), reż. Joanna Kessler-Chojecka Historia życia Jana Nowaka-Jeziorańskiego polskiego polityka, żołnierza i kuriera Armii Krajowej, działacza społecznego i dziennikarza, który przez wiele lat kierował Radiem Wolna Europa. Po odejściu z RWE, zamieszkał w USA, działał w Kongresie Polonii Amerykańskiej, był konsultantem Białego Domu i Państwowej Rady Bezpieczeństwa Narodowego w USA. Organizował pomoc dla wydawnictw niezależnych i NSZZ „Solidarność”, a po 1989 rokuwspierał przemiany demokratyczne w Polsce i zabiegał o przyjęcie Polski do NATO. W filmie wystąpili Jan Nowak--Jeziorański, John Adams, Władysław Bartoszewski, Zbigniew Brzeziński, Paula Dobriansky, Daniel Fried, Paul Henze, Krystyna Miłotworska-Hilary.
Liczba miejsc ograniczona. PROGRAM WSZYSTKICH WYDARZEŃ.