Archiwum wydarzeń

  • wydarzenia archiwalne

Archiwum wydarzeń

„Polska Szkoła Dokumentu” – Marek Piwowski

28.02.2013

„Polska Szkoła Dokumentu” – Marek Piwowski

28.02.2013

  • wydarzenia archiwalne
wydarzenia archiwalne  
Spotkanie w autorskim cyklu Tadeusza Sobolewskiego. Tym razem pokażemy dokumenty mistrza filmowej groteski Marka Piwowskiego. Reżyser, znany przede wszystkim jako twórca Rejsu, nakręcił także szereg znakomitych filmów dokumentalnych. W programie:
  • Muchotłuk (1966, 12’)
Etiuda, w której Marek Piwowski po raz pierwszy połączył zdjęcia dokumentalne z inscenizowanymi. Kamera obserwuje naturszczyków, jak określiła to jedna z koleżanek reżysera „zbieraninę alkoholików i wykolejeńców”, w szkolnym atelier przerobionym na podrzędną knajpę.
  • Pożar, pożar, coś nareszcie dzieje się (1976, 13’)
Satyryczny reportaż z Kętrzyna o życiu młodzieży na prowincji nawiązywał do ówczesnej poetyki szkoły czeskiej. Manewry straży pożarnej, trening kulturystów, próba chóru, potańcówka w byłej kwaterzy głównej Hitlera… Monolog przewodnika, oprowadzającego wycieczki po szczątkach kwatery Hitlera, zderzony z obojętnością zwiedzających; oficjalne ćwiczenia straży pożarnej – z zachowaniem strażaków, którzy sami wywołują pożar poza godzinami pracy. Całość układa się w groteskową wizję świata pogrążonego w absurdzie. Nagroda za debiut na Festiwalu Filmów Krótkich w Tours.
  • Psychodrama (1969, 28’)
Nieletnie dziewczęta z zakładu poprawczego przygotowują przedstawienie „Kopciuszka”. Reżyser z każdą z nich przeprowadza wywiad na temat priorytetów w życiu .Dziewczyny, z rozbitych i patologicznych rodzin, są przedwcześnie dojrzałe i jednocześnie dziecinne. W pewnym momencie przedstawienie nabiera symbolicznego znaczenia…
  • Hair (1971) 17’
Satyryczny reportaż z IX Konkursu Sztuki Fryzjerskiej Państw Socjalistycznych o Puchar Przyjaźni, który odbył się w Warszawie w 1971 roku. Reżyser z charakterystyczną dla siebie ironią filmuje przebieg imprezy. Nagroda: Złoty Lajkonik na festiwalu w Krakowie. Liczba miejsc ograniczona.