Archiwum wydarzeń

  • wydarzenia archiwalne

Archiwum wydarzeń

„Polska Szkoła Dokumentu” – Władysław Ślesicki

24.01.2013

„Polska Szkoła Dokumentu” – Władysław Ślesicki

24.01.2013

  • wydarzenia archiwalne
wydarzenia archiwalne  
Kolejne spotkanie w autorskim cyklu Tadeusza Sobolewskiego zostało poświęcone dokumentom Władysława Ślesickiego.Tym razem zapraszamy na dokumenty Władysława Ślesickiego, mistrza wydobywania piękna przyrody, która pełni w jego filmach równie ważną rolę jak ludzie. Reżyser skupiając się codziennych, na pozór mało znaczących czynnościach, stawia pytania o sens ludzkiej egzystencji. Wielu bohaterom przyglądał się wcześniej przez długie lata, jak twierdził: „uczciwy autor-dokumentalista zanim naciśnie guzik kamery, powinien o temacie wiedzieć wszystko”. W programie:
  • Płyną tratwy (1962, 20’)
Jedno z najważniejszych dzieł Polskiej Szkoły Dokumentu. Bohaterem jest chłopak z Puszczy Augustowskiej, stojący na pograniczu dzieciństwa i męskości. Film wyróżniony Złotym Lwem w Wenecji, Złotym Smokiem w Krakowie, nagrodą na festiwalu w Buenos Aires oraz Złotą Kaczką.
  • Zanim opadną liście (1964, 28’)
Dokumentalna ballada o Cyganach. Zdaniem wielu krytyków nikomu nie udało się przedstawić w polskim kinie równie bogatego opisu życia Romów. Film nagrodzony na wielu międzynarodowych i polskich festiwalach.
  • Chyłe pola (1970, 21’)
Obserwacje góralskich, weselnych obrządków przeplatane są z obrazami trudu życia w górach. Ostatni dokument Ślesickiego uchodzi za symboliczne zwieńczeniem dokonań polskiej szkoły dokumentu lat 60.; nowe pokolenie twórców będzie pokazywało rzeczywistość z zupełnie innej perspektywy. Więcej o filmach Władysława Ślesickiego. Organizatorzy: Narodowy Instytut Audiowizualny (wyd. Polskiej Szkoły Dokumentu), DSH.