Archiwum wydarzeń

  • wydarzenia archiwalne

Archiwum wydarzeń

W cyklu "Nakręcona historia! Filmoteka DSH przedstawia"

04.11.2012

W cyklu "Nakręcona historia! Filmoteka DSH przedstawia"

04.11.2012

  • wydarzenia archiwalne
wydarzenia archiwalne  
W weekendowym cyklu „Nakręcona historia!” prezentujemy materiały filmowe związane z historią Warszawy oraz tematyką prezentowanych przez nas wystaw.  W listopadzie zapraszamy na dokument Początek. Warszawa w pierwszych dniach okupacji oraz dwa filmy poświęcone postaciom, które znacząco wpisały się w historię stolicy: Stefana Starzyńskiego i Henryka Warsa.
  • godz. 11.00, 13.00, 15.00, 18.00, 19.00: Początek. Warszawa w pierwszych dniach okupacji (29’), reż. Andrzej Kałuszko, Krzysztof Jaszczyńki, Ryszard Mączewski
Nowy dokument twórców Przelotu nad zdobytym miastem, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem publiczności. Film zmontowany z fragmentów niemieckich kronik i filmów, pokazuje Warszawę w dniach od kapitulacji 28 września do defilady zwycięzców w Alejach Ujazdowskich 5 października 1939 roku. Niektóre z ujęć znane są już publiczności, inne jedynie wąskiej grupie varsavianistów, ułożone w logiczną całość, są unikatowym świadectwem początku okupacji. Film powstał przy współudziale Domu Spotkań z Historią.
  • godz. 11.30, 13.30, 18.30: Stefan Starzyński (1993 ‘39), reż. Edmund Zbigniew Szaniawski
Filmowa biografia Stefana Starzyńskiego, ostatniego przed wojną prezydenta Warszawy, który zyskał sobie opinię najenergiczniejszego i najbardziej oddanego miastu. Za jego prezydentury Warszawa zyskała kilkanaście nowych parków i zieleńców, wiele wspaniałych budowli m in. Muzeum Narodowe. 1 września 1939, Stefan Starzyński zaczyna organizować życie w bomardowanej stolicy, współtworząc cywilną obronę miasta. W odpowiedzi na apel prezydenta warszawiacy budują barykady, kopią rowy przeciwlotnicze, przygotowują punkty sanitarne. W swoich codziennych przemówieniach radiowych Starzyński podtrzymuje na duchu ludność stolicy.
  • godz. 12.10, 14.10: Henryk Wars. Pieśniarz Warszawy (52', 2007),  reż. Wiesław Dąbrowski
Film dokumentalny o znanym, polskim kompozytorze Henryku Warsie. Wars był autorem muzyki filmowej do ponad 50 filmów zrealizowanych w Polsce (przed wojną) i ponad 60 w Hollywood (po wojnie), co zapewniło mu trwałe miejsce w literaturze muzycznej. Niedawne odkrycie nieznanych utwory muzyki poważnej skomponowanej przez Warsa, stały się pretekstem  do realizacji filmu, który przypomni artystę i jego twórczość. O godz. 16.00 zapraszamy na filmy w rodzinnym cyklu "Kino, kawa i Warszawy". Jak zawsze seansom będą towarzyszyć warsztaty historyczno-plastyczne dla dzieci. Na zdjęciu kadr z filmu Początek