Archiwum wydarzeń

  • wydarzenia archiwalne

Archiwum wydarzeń

W cyklu "Nakręcona historia! Filmoteka DSH przedstawia"

14.10.2012

W cyklu "Nakręcona historia! Filmoteka DSH przedstawia"

14.10.2012

  • wydarzenia archiwalne
wydarzenia archiwalne  
  • 11.30, 17.00, 19.00, 19.30: Początek. Warszawa w pierwszych dniach okupacji (26’), reż. Andrzej Kałuszko, Krzysztof Jaszczyński, Ryszard Mączewski
Zapraszamy na pokaz nowego filmu dokumentalnego twórców Przelotu nad zdobytym miastem, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem publiczności. Nowy dokument zmontowany z fragmentów niemieckich kronik i filmów pokazuje Warszawę w dniach od kapitulacji 28 września do defilady zwycięzców w Alejach Ujazdowskich 5 października 1939 roku. Niektóre z ujęć znane są już publiczności, inne jedynie wąskiej grupie varsavianistów, ułożone w pewną logiczną całość, są unikatowym świadectwem początku okupacji. Film powstał przy współudziale Domu Spotkań z Historią.
  • 16.00: Henryk Wars. Pieśniarz Warszawy (52, 2007), reż. Wiesław Dąbrowski
Film dokumentalny o znanym, polskim kompozytorze Henryku Warsie. Wars był autorem muzyki filmowej do ponad 50 filmów zrealizowanych w Polsce (przed wojną) i ponad 60 w Hollywood (po wojnie), co zapewniło mu trwałe miejsce w literaturze muzycznej. Niedawne odkrycie nieznanych utwory muzyki poważnej skomponowanej przez Warsa, stały się pretekstem  do realizacji filmu, który przypomni artystę i jego twórczość. Na zdjęciu: kadr z filmu Początek.