Zapraszamy na wystawy i do księgarni:
od wtorku do piątku: 10:00–20:00 (księgarnia 12:00–20:00)
w sobotę i niedzielę: 12:00–20:00 (księgarnia 12:00–20:00)
wstęp wolny
14.00: Każdemu wolno kochać (1933 '80), reż. Mieczysław Krawicz, Janusz Warnecki.
Alojzy Kędziorek, biedny muzyk mieszkający na poddaszu, kocha córkę właścicieli kamienicy – Renię. Rodzice przeznaczyli Reni na męża bogatego Balerona. Zanim wszystko dobrze się skończy, Alojzy wzięty zostanie za wariata i zamknięty w szpitalu psychiatrycznym, gdzie będzie dyrygował orkiestrą składającą się z pacjentów. Pierwszy polski film, którego dźwięk zarejestrowano bezpośrednio na taśmie filmowej (zapis optyczny)!
17.00: Kto spotyka Warszawę – spotkanie z Ireną Santor.
Podczas spotkania przyjrzymy się warszawskiemu kontekstowi twórczości sławnej piosenkarki. W rozmowie weźmie udział varsavianista Włodzimierz Pessel. Prowadzenie – Amadeusz Szklarz-Habrowski z Instytutu Kultury Polskiej UW. Spotkanie będzie ilustrowane materiałami archiwalnymi.
Organizatorzy: Instytut Kultury Polskiej UW, DSH
14 października (niedziela)
12.00: Manewry miłosne (1935 '62), reż. Jan Nowina-Przybylski, Konrad Tom
Jedna z najlepszych polskich komedii okresu międzywojennego. Rodzina pragnie ożenić młodego księcia Niko z baronową Kolmer. Niko nie chce słyszeć o ślubie, gdyż jest już zakochany (co prawda zakochał się przed chwilą, ale za to na zabój). Na życzenie rodziny jedzie jednak poznać baronową. Zabiera ze sobą ordynansa, z którym zamienia się na stroje, aby wybadać grunt i uciec w razie potrzeby. Baronowa również zamienia się na rolę ze swoją służącą, właśnie poznała bowiem na balu młodego porucznika… W rolach głównych Aleksander Żabczyński, Mira Zimińska, Loda Halama.
14.00: Co mój mąż robi w nocy (1934 '70), reż. Michał Waszyński
Komedia muzyczna, z której pochodzą takie przeboje jak Odrobina szczęścia w miłości czy Gdybym ja miał cztery nogi. W rolach głównych: Tola Mankiewiczówna, Fryderyk Jarossy, Elżbieta Barszczewska.