Archiwum wydarzeń

  • wydarzenia archiwalne

Archiwum wydarzeń

Festiwal Retro w DSH

14.10.2012

Festiwal Retro w DSH

14.10.2012

  • wydarzenia archiwalne
wydarzenia archiwalne  
13 października (sobota)
  • 14.00: Każdemu wolno kochać (1933 '80), reż. Mieczysław Krawicz, Janusz Warnecki. Alojzy Kędziorek, biedny muzyk mieszkający na poddaszu, kocha córkę właścicieli kamienicy Renię. Rodzice przeznaczyli Reni na męża bogatego Balerona. Zanim wszystko dobrze się skończy, Alojzy wzięty zostanie za wariata i zamknięty w szpitalu psychiatrycznym, gdzie będzie dyrygował orkiestrą składającą się z pacjentów. Pierwszy polski film, którego dźwięk zarejestrowano bezpośrednio na taśmie filmowej (zapis optyczny)!
  • 17.00: Kto spotyka Warszawę spotkanie z  Ireną Santor. Podczas spotkania przyjrzymy się warszawskiemu kontekstowi twórczości sławnej piosenkarki. W rozmowie weźmie udział varsavianista Włodzimierz Pessel. Prowadzenie Amadeusz Szklarz-Habrowski z Instytutu Kultury Polskiej UW. Spotkanie będzie ilustrowane materiałami archiwalnymi. Organizatorzy: Instytut Kultury Polskiej UW, DSH

14 października (niedziela)

  • 12.00: Manewry miłosne  (1935 '62), reż. Jan Nowina-Przybylski, Konrad Tom Jedna z najlepszych polskich komedii okresu międzywojennego. Rodzina pragnie ożenić młodego księcia Niko z baronową Kolmer. Niko nie chce słyszeć o ślubie, gdyż jest już zakochany (co prawda zakochał się przed chwilą, ale za to na zabój). Na życzenie rodziny jedzie jednak poznać baronową. Zabiera ze sobą ordynansa, z którym zamienia się na stroje, aby wybadać grunt i uciec w razie potrzeby. Baronowa również zamienia się na rolę ze swoją służącą, właśnie poznała bowiem na balu młodego porucznika… W rolach głównych Aleksander Żabczyński, Mira Zimińska, Loda Halama.
  • 14.00: Co mój mąż robi w nocy (1934 '70), reż. Michał Waszyński Komedia muzyczna, z której pochodzą takie przeboje jak Odrobina szczęścia w miłości czy Gdybym ja miał cztery nogi. W rolach głównych: Tola Mankiewiczówna, Fryderyk Jarossy, Elżbieta Barszczewska.
Na zdjęciu kadr z filmu Każdemu wolno kochać