Archiwum wydarzeń

  • wydarzenia archiwalne

Archiwum wydarzeń

Jeden dzień w PRL/REKONSTRUKCJA – "PRL w obiektywie Macieja Drygasa"

30.09.2012

Jeden dzień w PRL/REKONSTRUKCJA – "PRL w obiektywie Macieja Drygasa"

30.09.2012

  • wydarzenia archiwalne
wydarzenia archiwalne  
27 września 1962 słońce wstało o 6.30 i miało zajść o 18.23. Prognoza pogody przewidywała zachmurzenie umiarkowane. Ponad 1600 obywateli przyszło na świat, około 600 zmarło. Nie wydarzyło się w PRL nic szczególnego. Dzień jak co dzień… Jeden dzień w PRL – tak Maciej Drygas, reżyser opowiada o filmie będącym archiwalną rekonstrukcją jednego, przypadkowego dnia – 27 września 1962 roku. 50 lat potem zapraszamy na spotkania poświęcony Peerelowi. Maciej Drygas, reżyser filmowy, o 50. rocznicy Dnia, w którym nic się nie wydarzyło 30 września (niedziela) (Kino Rejs), godz. 16.00 PRL w obiektywie Macieja Drygasa cz. 2 Spotkanie z Maciejem Drygasem oraz pokaz dokumentów. 16.15 Głos nadziei (58’, 2002) 17.15 Cudze listy (56’, 2010) 18.30 Spotkanie z Maciejem Drygasem. Rozmowa na temat filmów, sposobu pracy, podejściu do wybieranych tematów, poszukiwaniu inspiracji. Rozmowę poprowadzi krytyk filmowy Mateusz Werner Pozostałe wydarzenia w cyklu:
  • AKCJA REKONSTRUKCYJNA NA FACEBOOKU
Odzyskaj z nami utracone wspomnienia! Pomóż nam zrekonstruować dzień, miesiąc, rok. Co Twoi najbliżsi robili 27 września 1962 roku? Co się działo we wrześniu 1962 roku? Co się wydarzyło 50 lat temu w świecie kultury, nauki i sportu w twoim rodzinnym mieście, na ulicy, w domu? Podziel się z nami swoją domową historią, a 27 września 2012 opublikuj na Facebook-u status: „Odzyskałem dzień, w którym nic się nie wydarzyło – mój dzień”. Szczegóły: www.facebook.com/DomSpotkanzHistoria
  • 26 września (środa), 18.00 (DSH) –  SUPERSAM
Wirtualny spacer do miejsca, którego już nie ma. Od wyburzenia Supersamu minęło już sześć lat, ale nadal jest to obiekt wielokrotnie przywoływany w rozmaitych debatach o architekturze Warszawy. Oddany do użytku w 1962 roku był pierwszym sklepem samoobsługowym w Polsce. Zarówno sam budynek, jak i decyzja o wyburzeniu, rozpalały umysły obrońców zabytków, społeczników, dziennikarzy, inspirowały współczesnych artystów. Supersam był przykładem nowoczesnej, modernistycznej architektury z unikatową w skali kraju konstrukcją wiszącego dachu. Nowatorski charakter projektu został także doceniony za granicą (otrzymał wyróżnienie honorowe na Międzynarodowym Biennale Architektury w Sao Paulo w 1965 roku). Obecnie w  miejscu Supersamu powstaje kompleks biurowo-handlowy. Spacer poprowadzi Patrycja Jastrzębska – historyczka sztuki, autorka i kuratorka projektu „Tu było, tu stało” poświęconego znikającej architekturze Warszawy po 1989 roku i przestrzeni miejskiej stolicy; wiceprezeska Stowarzyszenia MASŁAW.
  • 27 września (czwartek), godz. 18.00 (DSH) – Co z tym „Misiem”?
Skąd wzięło się popularne wśród młodych ludzi przeświadczenie, że realia PRL-u najlepiej oddają filmy Stanisława Bareji?Czy świat ukazany w „Misiu” naprawdę istniał? W jaki sposób PRL ukazywany jest przez współczesne polskie kino? O tym, jaką wizję naszej historii tworzą te filmy i co z tego wynika dyskutować będą: Maciej Drygas (reżyser), Tadeusz Sobolewski (krytyk filmowy), prof. Marek Hendrykowski (historyk i teoretyk filmu; medioznawca). Rozmowę poprowadzi krytyk filmowy Mateusz Werner.
  • 29 września (sobota), godz. 12.00 – Warszawa ’62
Spacer po Warszawie śladami architektury lat sześćdziesiątych poprowadzi Juliusz Lichwa. Były takie chwile gdy na świecie w jednym roku ludzkość cieszyła się z wysłania pierwszego człowieka w kosmos by w kolejnym drżeć o koniec tego świata podczas kryzysu kubańskiego. W tym samym czasie Warszawa żyła własnym rytmem... Przesuwało się tu wielkie kościoły, burzono kolejne kwartały w samym centrum miasta pod "architekturę przyszłości", plażowało się też nad Wisłą czy chodziło na zakupy do radzieckiej "Nataszy" i futurystycznego Supersamu. Wybierzemy się w podróż w czasie do roku 1962 by zobaczyć jaka była ówczesna Warszawa, jej mieszkańcy i jak rozwój stolicy wyobrażały sobie władze. Zbiórka: Przed kościołem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny (al. Solidarności 80)
  • 29 września (sobota),  godz. 16.00 (Kino Rejs) PRL w obiektywie Drygasa cz. 1
Spotkanie z Maciejem Drygasem oraz pokaz dokumentów. 16.15 Usłyszcie mój krzyk (46’, 1991) 17.00 Jeden dzień w PRL (58’, 2005) 18:15 Spotkanie z Maciejem Drygasem. Rozmowa na temat filmów, sposobu pracy, podejściu do wybieranych tematów, poszukiwaniu inspiracji. Rozmowę poprowadzi filmoznawca prof. Andrzej Werner