Archiwum wydarzeń

  • wydarzenia archiwalne

Archiwum wydarzeń

Kadry z Polesia

15.09.2012 - 16.09.2012

Kadry z Polesia

15.09.2012 - 16.09.2012

  • wydarzenia archiwalne
wydarzenia archiwalne  
Weekend związany z prezentowaną w DSH wystawą Między kadrami. Fotografie Zofii Chomętowskiej z Polesia 1925-1939. W programie spotkania poświęcone tej jednej z najważniejszych i najaktywniejszych fotografek lat 20. i 30. w Polsce oraz wielokulturowemu Polesiu z tego okresu.
  • 15 września  (sobota), 14.30 – Pamiętnik w promieniach światła (2011, 43'), reż. Jurij Goruliow
Film dokumentalny o życiu i dokonaniach Zofii Chomętowskiej, który zrealizował białoruski reżyser i operator, autor kilku niezwykłych dokumentów poświęconych polskim śladom i polskiemu dziedzictwu na Białorusi. W poszukiwaniu prawdy o życiu artystki dotarł m.in. do Argentyny, gdzie zarejestrował barwną opowieść jej córki Gabrielli Chomętowskiej-Grether.
  • 15 września (sobota), 16.00 – Kronikarka
Spotkanie poświęcone życiu i fotografiom Zofii Chomętowskiej. Gośćmi były Emilia Borecka (były kustosz Muzeum Historycznego m.st. Warszawy), Karolina Puchała-Rojek (Fundacja Archeologia Fotografii). Prowadzenie – Bożena Dudko.
  • 16 września (niedziela), 16.00 – Od Arner Boyd i Bułhaka do Wieczorka. Fotografowie Polesia
Polesie, jak mało która część Kresów, przyciągało swoją egzotyką wielu twórców – pisarzy, malarzy, fotografów, filmowców. W latach 20. i 30. minionego stulecia fotografowali je i znani fotograficy, i dokumentujący Polesie badacze, etnografowie, krajoznawcy, inżynierowie, i przybywający z daleka podróżnicy, i fotografowie lokalni. Spotkanie z najciekawszymi fotografiami i fotografami Polesia, okraszne opowieściami i anegdotami dotyczącymi ich pracy na Polesiu, prowadził Tomasz Kuba Kozłowski, popularyzator dziedzictwa Kresów – koordynator Warszawskiej Inicjatywy Kresowej. Fot. Zofia Chomętowska. Chomętowscy/Fundacja Archeologii Fotografii