W lipcowe weekendy zapraszamy na kolejne pokazy filmowe w cyklu „Nakręcona historia!”, w którym prezentujemy materiały filmowe związane z historią Warszawy oraz tematyką prezentowanych przez nas wystaw.
-
godz. 11.00, 15.30, 17.30, 19.30: W mieście sto lat temu (30’) – Paryż (1900), Zandvoort (1905), San Francisco (1906), Moskwa (1908)
Na wystawie plenerowej (na skwerze im. księdza Jana Twardowskiego, u zbiegu ulic Karowej i Krakowskiego Przedmieścia)
Karol Beyer – pierwsze fotografie Krakowskiego Przedmieścia można obejrzeć Warszawę z drugiej połowy XIX wieku. W cyklu filmowym pokazujemy inne miasta, których obraz został zarejestrowany niedługo później, bo wkrótce po wynalezieniu kinematografu: San Francisco przed i po trzęsieniu ziemi w 1906 roku, przedrewolucyjną Moskwę (1908) zimą oraz plażowiczów w Zandvoort (1905) w Holandii w epoce, która odeszła na zawsze wraz z wybuchem pierwszej wojny światowej. Jest to rzadka okazja, aby zobaczyć ulice pełne dorożek, pierwszych elektrycznych tramwajów, automobili, modę, architekturę oraz ludzi i ich codzienność na najstarszych dostępnych materiałach filmowych.
-
godz. 11.30, 15.00, 19.00: Polesie lat trzydziestych (30’)
Rzadka okazja obejrzenia świata przedwojennego Polesia cudem zachowanego na taśmie filmowej; oryginalne dokumenty z lat 30. pochodzą z zasobów Filmoteki Narodowej. Zapraszamy na błyskotliwie zrealizowany dokument
Polesie. Reportaż z krainy tęsknych pieśni Maksymiliana Emmera i Jerzego Maliniaka, w którym charakterystyczne krajobrazy Polesia stanowią tło dla idyllicznej wizji życia Poleszuków, reportaże Polskiej Agencji Telegraficznej z Horodna – znanego ośrodka garncarskiego na Polesiu oraz słynnego jarmarku na łodziach w Pińsku – fragment filmu
PAT Piękno naszych Ziem Wschodnich z 1938 roku. Filmy towarzyszą prezentowanej w DSH wystawie
Między kadrami – fotografie Zofii Chomętowskiej z Polesia 1925-1939
-
godz. 14.00, 18.00: Pierwsi czarodzieje kina (1895-1910), (30’)
Fabryka psów czy
Diabeł i posąg to tylko niektóre z etiud powstałych u początków kina. Przed oczami widzów przesuwa się barwny korowód kobiet-motyli, bliskowschodnich fakirów, pierwszych odkrywców Księżyca, tajemniczych nimf i diabelskich stworów; przedmioty ożywają, złoty żuk zamienia się w motyla, a motyl przeobraża w ogień. Nawet po stu latach fantazja takich twórców jak Segundo de Chomón wprawia w osłupienie i zachwyca.
-
godz. 14.30, 18.30: Warszawska niedziela (1938, 8’) oraz Przelot nad zdobytym miastem (2012, 30’), reż. Krzysztof Jaszczyński, Andrzej Kałuszko
Dwa filmy pokazujące Warszawę na przestrzeni niespełna dwóch lat 1938-1939, wyznaczających jeden z największych zwrotów w historii miasta. W filmie
Warszawska niedziela możemy zobaczyć miasto pełne eleganckich, gwarnych ulic, kawiarni, dansingów oraz warszawian korzystających z letnich rozrywek – m. in. wyprawiających się parostatkiem na Młociny czy plażujących na nadwiślańskich bulwarach. Kolejny film to obraz Warszawy zarejestrowany przez niemieckiego operatora lecącego samolotem Luftwaffe nad zdobytą stolicą Polski 28 września 1939 roku.
-
godz. 16.00: W starym kinie – Manewry miłosne (1935 ‘62), reż. Jan Nowina-Przybylski, Konrad Tom
Jedna z najlepszych polskich komedii okresu międzywojennego. Rodzina pragnie ożenić młodego księcia Niko z baronową Kolmer. Niko nie chce jednak nawet słyszeć o ślubie, gdyż jest już zakochany (co prawda zakochał się przed chwilą, ale za to na zabój). Na życzenie rodziny jedzie jednak poznać baronową. Zabiera ze sobą ordynansa, z którym zamienia się na stroje, aby wybadać grunt i uciec w razie potrzeby. Baronowa również zamienia się na rolę ze swoją służącą, właśnie poznała bowiem na balu młodego porucznika… W rolach głównych Aleksander Żabczyński, Mira Zimińska, Loda Halama.