Archiwum wydarzeń

  • wydarzenia archiwalne

Archiwum wydarzeń

FIESTA – Wyłącz system

06.06.2012

FIESTA – Wyłącz system

06.06.2012

  • wydarzenia archiwalne
wydarzenia archiwalne  
Prawdziwa fiesta powinna się odbyć 23 lata temu, kiedy spektakularne zwycięstwo polskiego społeczeństwa 4 czerwca 1989 roku otworzyło drogę do upadku komunizmu w Europie. W 2009 roku bawiliśmy się w starej Elektrociepłowni Powiśle, w 2010 roku w nieistniejącej już drukarni Dom Słowa Polskiego, a w 2011 w nieczynnym Hotelu Europejskim. W 2012, tak jak co roku, główna atrakcją „Wyłącz system” była wielka Fiesta pod Mostem Śląsko-Dąbrowskim po praskiej stronie Wisły. Zagrali:
  • 19.00: Curly Heads (Dawid Podsiadło, "X-Factor")
Młodzi muzycy z Dąbrowy Górniczej grający rock i muzykę alternatywną. Wokalistą jest Dawid Podsiadło znany szerszej publiczności z programu telewizyjnego "X-Factor". Zespół powstał w 2010 roku
  • 19.30: Soma Ansamble
Formacja powstała we Wrocławiu w 1990 roku, gdzie współtworzyła tamtejszą scenę alternatywną. Po emigracji, na przełomie wieków, do Wielkiej Brytanii zespół rozszerzył swój skład. W tej chwili "Soma Ansamble" to wielokulturowy band, a ich muzyka jest połączeniem improwizowanego jazzu, punk rocka, muzyki funk i eksperymentalnej. Zespół na stałe wpisał się w muzyczną klubową mapę Londynu.
  • 20.00: BaBu Król (Bajzel&Budyń)
Projekt dwóch artystów: Jacka "Budynia" Szymkiewicza i Piotra "Bajzla" Piaseckiego, którzy oprócz solowych produkcji współtworzą aktualny skład formacji "Pogodno". Duet, w swoim muzycznym projekcie, sięga do poezji Edwarda Stachury. Pierwsza płyta "BaBu Króla" – "Sted" miała premierę w kwietniu tego roku.
  • 21.00: KURY
Zespół założony został w 1992 roku przez Tymona Tymańskiego, Jacka Oltera i Piotra Pawlaka. Kolejne odsłony zespołu nawiązywały do alternatywnego rocka, jazzu, muzyki klasycznej, rapu i techno oraz pastiszu disco-polo. Przełomem w działalności zespołu był album "P.O.L.O.V.I.R.U.S." wydany w 1998 roku, do dziś uważany przez krytyków muzycznych za jedną z najważniejszych polskich płyt lat 90. Tymon Tymański uważany jest za odnowiciela polskiego jazzu, stworzył nowy nurt muzyki definiowany jako yass.
  • 22.00: Brygada Kryzys
Legendarny polski zespół, który powstał w 1981 z inicjatywy Tomka Lipińskiego (TILT) oraz Roberta Brylewskiego (IZRAEL). "Brygada Kryzys" w swej długiej historii wielokrotnie była przez założycieli reaktywowana, zawsze po to by nawiązywać do aktualnych wydarzeń w kraju. Ich album "Czarna Brygada" (1982) uważany jest za pierwszy oficjalnie wydany longplay z muzyką punk-rockową i nowofalową. Ostatni koncert "Brygady Kryzys" miał miejsce w Warszawie w 2007 roku. W tym roku zespół obchodzi XXX-lecie istnienia.
  • 23.00: YeShe
Brzmienie "YeShe" to próba przeniesienia drum'n'bassowej estetyki, kojarzonej dotychczas głównie z kulturą klubową, na bardziej tradycyjny sposób serwowania muzyki. Ich muzyka zawieszona jest między surową elektroniką, rockiem i jazzem. Występy zespołu mają bogatą oprawę sceniczną, towarzyszą im spektakle teatru "Klinika Lalek" z Wolimierza oraz wizualizacje "Jasnej Chmury". Twórcą formacji jest znany polski trębacz Antoni "Ziut" Gralak, współzałożyciel legendarnej formacji jazzowo-rockowej "Tie Break". Skład zespołu: Antoni Gralak (trąbka, bass), Piot Pawlak (gitara), Darek Makaruk (sampling), Paweł Osiński (perkusja). Prezentacja multimedialna - jasnachmura.
  • 00.30: Teresa i Tygrysy
Warszawski kolektyw dj-ski. Łączą różne gatunki i style muzyczne, brzmienia gitarowe i perkusyjne, klasyki, starocie i świeżynki, tworząc jedną spójną kompozycję. O północy wyłączenie systemu! Reżyseria: Agnieszka Korytkowska-Mazur; scenariusz: Agnieszka Korytkowska-Mazur i Dana Łukasiński;  scenografia: Jarosław Koziara; produkcja muzyczna: Andrzej „Zielak” Iwulski, Maciek Powała. Program wszystkich wydarzeń w ramach Wyłącz system vol. 4