Archiwum wydarzeń

  • wydarzenia archiwalne

Archiwum wydarzeń

Bez komentarza – pokaz filmów towarzyszący 4. edycji "Wyłącz system"

04.06.2012

Bez komentarza – pokaz filmów towarzyszący 4. edycji "Wyłącz system"

04.06.2012

  • wydarzenia archiwalne
wydarzenia archiwalne  
Pokazy filmów i montaży filmowych na temat opozycjonistek w PRL-u i kobiet walczących obecnie przeciwko dyktaturom. W programie:
  • godz. 12.30: Propaganda PRL-u. Kobieta w PRL-u (2006, 44’)
Kobieta w PRL-u była traktowana w szczególny i osobliwy sposób: raz jako towarzyszka pracy, a raz jako matka Polka i żona, a oba typy miały ze sobą współgrać  i uzupełniać się. Prezentowane w filmie Polskie Kroniki Filmowe odzwierciedlają życia kobiet tamtego okresu w pigułce; zobaczymy świat mody, przyfabryczne salony urody, a także kanony piękna lat 50.
  • godz. 13.30: 24 godziny Jadwigi L. (1967, 15), reż. Krystyna Gryczełowska
Praca na noce w fabryce, poranki spędzone na wyprawianiu dzieci do szkoły, zakupy, sprzątanie, kilka godzin snu, szykowanie posiłków dla rodziny i ponowne wyjście do pracy. Pozbawiony komentarza reportaż w porażający sposób pozwala dostrzec niewolniczą pracę, monotonię, rutynę i uciążliwe obowiązki w życiu bohaterki, jednej z wielu robotnic fabryk w okresie PRL-u.
  • godz. 14.00: Podziemny Tygodnik Mazowsze (2006, 27’), reż. Edyta Wróblewska
Dokument to ilustrowana materiałami archiwalnymi z czasów stanu wojennego opowieść o „Tygodniku Mazowsze”. Wśród  założycieli i współpracowników legendarnego tygodnika było wiele kobiet, łącznie z redaktor naczelną –  Heleną Łuczywo. Bohaterki filmu – m.in. Anna Dodziuk, Ewa Kulik-Bielińska, Helena Łuczywo, Joanna Szczęsna – opowiadają  o swoich doświadczeniach z pracy i życia w podziemiu.
  • godz. 15.30: Historia pewnego życia (2003, 45’), reż. Andrzej Titkow
Wspomnienie o zmarłej Aliny Pieńkowskiej, działaczki "Solidarności", opozycjonistki, żony Bogdana Borusewicza. Opowiadają o niej znajomi, przyjaciele: Bogdan Borusewicz, Lech Wałęsa, Helena Łuczywo, Tadeusz Mazowiecki i inni. Z ich wypowiedzi wyłania się wizerunek niezłomnej bojowniczki, polityka, a także kobiety z krwi i kości, kochającej żony i troskliwej matki, która choć obciążona ponad miarę obowiązkami, mając niewiele czasu dla bliskich, starała się poświęcać im każdą wolną chwilę.
  • godz. 16.30: Dziewczyna z plakatu (2001, 29’), reż. Ewa Pięta
Historia przodownicy pracy Magdaleny Figur, pierwszej polskiej traktorzystki, dziewczyny z PRL-owskiego plakatu „Kobiety na traktory”. Jak zdjęcie zrobione w 1949 roku wpłynęło na jej życie? Jak wspomina tamte czasy? W latach powojennych była bohaterką pochodów pierwszomajowych, parad i pokazów. Choć trudno to sobie wyobrazić, dziś po raz pierwszy ogląda archiwalne kroniki filmowe z sobą w roli głównej. Wszystko, co pozostało jej po tamtych czasach, to stary ursus.
  • godz. 17.00: Doceniałam każdy przeżyty dzień  (2010, 48’), reż. Jędrzej Lipski, Piotr Mielech
Filmowy portret Anny Walentynowicz, legendarnej działaczki pierwszej "Solidarności", w obronie której wybuchł strajk w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 roku. Poznajemy  Annę Walentynowicz również prywatnie – jakie było jej życie po pracy w stoczni, kim był jej mąż, jak układały się relacje z synem.
  • godz. 18.00: Anna, siedem lat na froncie (2008, 78’), reż. Masha Novikova
Dokument poświęcony pracy i życiu Anny Politowskiej – obrończyni praw człowieka i jednej z najsłynniejszych rosyjskich dziennikarek, najradykalniejszych krytyków autorytarnego Kremla, rosyjskiej korupcji oraz drugiej wojny czeczeńskiej. W filmie prześledzono siedem ostatnich lat jej pracy. Annę Politowską  zastrzelono na klatce schodowej jej domu 7 października 2006 roku. Więcej informacji: program wszystkich wydarzeń w ramach Wyłącz system vol. 4 oraz na stronach www.wylaczsystem.pl