Archiwum wydarzeń

  • wydarzenia archiwalne

Archiwum wydarzeń

Nocne naświetlanie – Noc Muzeów w DSH

19.05.2012 - 20.05.2012

Nocne naświetlanie – Noc Muzeów w DSH

19.05.2012 - 20.05.2012

  • wydarzenia archiwalne
wydarzenia archiwalne  
W Noc Muzeów Dom Spotkań z Historią zamienił się w fotograficzną ciemnię. Zdjęcia wywoływali znani fotografowie, m.in. Filip Springer, Michał Szlaga, Jan Brykczyński, Piotr Małecki, Mariusz Forecki, Maciej Skawiński. Wywołane przez artystów tematy ilustrowały najróżniejsze obszary ludzkiej aktywności: od  postindustrialnych obszarów opuszczonych fabryk i zakładów produkcyjnych, poprzez atmosferę polskiej prowincji, warszawską bohemę artystyczną, aż po niewielkie społeczności, które łączy wspólna pasja, zawód lub los. W programie:
  • 19.30–01.00: NOCNE NAŚWIETLANIE spotkania
19.30: Piotr Małecki Z miasta Warszawa Seria fotoreportaży i krótkich filmów dokumentalnych o mieszkańcach stolicy i jej okolic. 20.30: Mariusz Forecki  I love Poland Fotografie z Polski od lat 80. Zwykłe-niezwykłe momenty najnowszej historii Polski. 21.30: Michał Szlaga Stocznia 2000 – 2012 Miejsce-symbol dokumentowane w obliczu zmian.   22.30: Jan Brykczyński 2700 owiec na 38 mieszkańców (Arnes, Islandia) oraz Historia jednej bojkowskiej wsi (Ukraina) 23.30: Filip Springer Źle urodzone – architektura powojennego modernizmu Zdaniem jednych – budynki zasługujące na podziw i uznanie, zdaniem innych – ohydne komunistyczne baraki, które należy zrównać z ziemią. 00.30: Maciej Skawiński Ludzie z bajki Historie ludzi, którzy uciekli od cywilizacji w głąb rosyjskiej tajgi, aby tworzyć nowy, bajkowy świat. Świat, który ma być mieszanką marzeń, ideałów, bajek i religii. Pociągnął ich były milicjant drogówki który poczuł, że jest Chrystusem.
  • 19.00– 01.00: PIERWSI CZARODZIEJE KINA (1896-1914) filmy
Fabryka psów, Człowiek z gumową głową czy Diabeł i posąg to tylko niektóre z etiud powstałych u początków kina. Przed oczami widzów przesuwa się barwny korowód kobiet-motyli, bliskowschodnich fakirów, pierwszych odkrywców Księżyca, tajemniczych nimf i diabelskich stworów. W tym filmowym świecie nic jest jednoznaczne, przedmioty ożywają, złoty żuk zamienia się w motyla, a motyl przeobraża w ogień. A wszystko to w tempie, od którego jednej z postaci pęka napompowana do olbrzymich rozmiarów głowa. Minęło 100 lat, a fantazja takich twórców jak Georges Mélies czy Segundo de Chomón – zafascynowanych nowym wynalazkiem kina i dostrzegających jego artystyczny potencjał – wprawia w osłupienie i zachwyca.
  • 19:00 – 01:00: WARSZAWSKI FERMENT oraz CHODZĄC PO ZIEMI wystawy fotograficzne
Dodatkowe pokazy zdjęć Ireny Jarosińskiej i Aleksandra Jałosińskiego, rozszerzone o fotografie, których nie znajdziemy na prezentowanych w DSH wystawach (Warszawski ferment. Wystawa fotografii Ireny Jarosińskiej oraz Chodząc po ziemi. 50 lat fotografii prasowej Aleksandra Jałosińskiego.) Wśród tematów m.in. warszawskie bazary i podwórka lat  50. – 70. oraz warszawianki lat 70. Wydarzenie na FB DOŁĄCZ!