Archiwum wydarzeń

  • wydarzenia archiwalne

Archiwum wydarzeń

W cyklu "Warszawa teatralna. Ludzie i zdarzenia": W roli głównej Elżbieta Barszczewska – spacer śladami znakomitej aktorki

14.04.2012

W cyklu "Warszawa teatralna. Ludzie i zdarzenia": W roli głównej Elżbieta Barszczewska – spacer śladami znakomitej aktorki

14.04.2012

  • wydarzenia archiwalne
wydarzenia archiwalne  
Spacer dedykowany znakomitej aktorce i gwieździe przedwojennego kina polskiego – Elżbiecie Barszczewskiej. Do wybuchu wojny aktorka występowała m. in. w Teatrze Narodowym i zagrała w kilkunastu filmach. W latach okupacji pracowała jako kelnerka w kawiarni U aktorek i brała udział w konspiracyjnym życiu teatralnym. Po wojnie związana była Teatrem Polskim.  Przewodnikami za kulisami tej popularnej warszawskiej sceny byli Anna Piotrowska, absolwentka Akademii Teatralnej oraz Tomasz Kościuszko z Teatru Polskiego, którzy opowiedzieli o codzienności w teatrze, rozkładzie prób, przygotowywaniu scenografii, kostiumów i rekwizytów, o aktorskich przesądach i nawykach.  Organizatorzy: DSH i Teatr Polski.  Wstęp wolny. 23 maja zapraszamy do DSH na spotkanie poświęcone Elżbiecie Barszczewskiej. Gośćmi wieczoru będą prof. Barbara Osterloff, historyk teatru oraz Zofia Kucówna. "Warszawa teatralna. Ludzie i zdarzenia" to nowy cykl spotkań poświęcony wielkim XX-wiecznym aktorom, legendom warszawskiego teatru. Patrząc na historię Warszawy przez pryzmat sceny, przywołamy lata, kiedy teatr był najważniejszym ośrodkiem życia kulturalnego i… towarzyskiego, a aktorzy – bohaterami masowej wyobraźni. Wybitne kreacje aktorskie Aleksandra Zelwerowicza, Juliusza Osterwy, Elżbiety Barszczewskiej, Tadeusza Fijewskiego to ważna, a trochę już zapomniana część historii Warszawy. Zanurzymy się w ich barwne i dramatyczne biografie, przywołamy ich niezapomniane role, odkryjemy ich związki z Warszawą –  zajrzymy do teatrów, w których pracowali, postaramy się odnaleźć miejsca, gdzie mieszkali, odpoczywali, bawili się… Odbędziemy razem z nimi podróż w dwudziestolecie międzywojenne, ale odwołamy się także do lat okupacji i okresu powojennego. Patronem cyklu jest Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza, opiekę merytoryczną sprawuje prof. Barbara Osterloff, prorektor Akademii, Teatralnej. Rozmowy z gośćmi prowadzi dziennikarz Rafał Sławoń. Poniżej program kolejnych spotkań i spacerów:
  • 28 kwietnia 2012 (sobota) godz. 12.00: spacer śladami Juliusza Osterwy
  • 23 maja 2012 (środa) godz. 18.00: Droga, zawsze śliczna, zawsze godna podziwu… O Elżbiecie Barszczewskiej. Gośćmi wieczoru będą historyk teatru prof. Barbara Osterloff oraz Zofia Kucówna.
  • 13 czerwca 2012 (środa) godz. 18.00: Tadeusz Fijewski. Z Powiśla na warszawskie sceny. Gośćmi wieczoru będą Marzena Kuraś, kierownik Zbiorów Specjalnych i Dokumentacji Teatru Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk oraz Natalia Fijewska-Zdanowska, Zuzanna Fijewska-Malesza, Agata i Marianna Fijewskie.
  • 16 czerwca 2012 (sobota) godz. 12.00: spacer śladami aktorskiego rodu Fijewskich
Organizatorzy: Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza, DSH Na zdjęciu: Elżbieta Barszczewska. Fot. ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego Poniżej zdjęcia ze spaceru.