Archiwum wydarzeń

  • wydarzenia archiwalne

Archiwum wydarzeń

"Polacy z wyboru" w Dreźnie

12.02.2012 - 15.07.2012

"Polacy z wyboru" w Dreźnie

12.02.2012 - 15.07.2012

  • wydarzenia archiwalne
wydarzenia archiwalne  
  Wystawę "Polacy z wyboru. Rodziny pochodzenia niemieckiego w Warszawie w XIX i XX wieku", która była prezentowana w DSH w 2010, można będzie oglądać w w Muzeum Kraszewskiego w Dreźnie (Kraszewski-Museum Dresden) przy Nordstraße 28. Ekspozycja jest poświęcona dziejom społeczności pochodzenia niemieckiego w Warszawie w XIX i XX wieku. Większość fotografii i dokumentów z warszawskich muzeów, archiwów i zbiorów rodzinnych była prezentowana w DSH po raz pierwszy.
Niemcy byli obecni w Warszawie od początków istnienia miasta, a ich migracja nasiliła się w wieku XVIII (gdy na polskim tronie zasiadali przedstawiciele saskiej dynastii Wettynów) i XIX. W Warszawie - inaczej niż w Łodzi czy Katowicach, gdzie do 1945 roku istniała zwarta i zorganizowana mniejszość niemiecka - przybysze z Niemiec szybko wtapiali się w społeczeństwo polskie i stawali się Polakami i warszawianami.Wystawa przedstawia wkład imigrantów pochodzenia niemieckiego w rozwój architektury, przemysłu, nauki i kultury stolicy, śledzi proces stopniowej i dobrowolnej asymilacji rodzin, które nie tylko oddały wielkie zasługi miastu swoją codzienną pracą, lecz także zapisały piękną kartę solidarności z polskimi dążeniami narodowymi (walka o niepodległość w I wojnie światowej, podczas okupacji i Powstania Warszawskiego).
Tomasz Markiewicz, kurator wystawy: "Tragiczne wydarzenia XX wieku, a zwłaszcza okupacja niemiecka podczas II wojny światowej, zepchnęły na drugi plan w świadomości warszawian fakt, że Warszawa przez stulecia była miastem wielokulturowym, w którym pokojowo żyły różne narodowości. Wystawa przypomina o tych zapomnianych kartach historii stolicy, pokazuje Niemców, którzy przybywali do Warszawy przez ostatnie dwieście lat, ale nie w mundurach wrogich armii, lecz dobrowolnie i w pokojowych zamiarach. Muszę podkreślić, że w przygotowaniu wystawy dużą pomoc okazali nampotomkowie niemieckich rodzin mieszkający dziś w Warszawie."
Ekspozycja pod patronatem Prezydent m.st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, współorganizowana z Fundacją Polsko-Niemieckiej Współpracy.
Autorzy wystawy: Tomasz Markiewicz - FWPN, historyk, varsavianista (autor wystaw "Niezłomność kamienic" 2005, "Ćwierć wieku dla Warszawy" 2006, "Powrót miasta. Zielna 37 i okolice - wczoraj, dziś, jutro" 2006) Tadeusz Władysław Świątek, badacz dziejów warszawskich rodów, autor wielu książek na ten temat i m.in. wystawy "Ewangelicy w dziejach Warszawy"; Krzysztof Wittels - Stowarzyszenie Nasz Norblin, etnolog, spokrewniony z rodem Wernerów i Schuchów (autor wystaw "Narodziny nowoczesnej Warszawy", "Kapitalna zmiana - 190 lat Giełdy w Warszawie"), prowadził w DSH cykl spotkań - "Wielkie rody przemysłowej Warszawy".