Archiwum wydarzeń

  • wydarzenia archiwalne

Archiwum wydarzeń

Spotkanie z Rafałem Betlejewskim – w cyklu "Żydzi polscy"

02.12.2011

Spotkanie z Rafałem Betlejewskim – w cyklu "Żydzi polscy"

02.12.2011

  • wydarzenia archiwalne
wydarzenia archiwalne  
Spotkanie z artystą, performerem i autorem projektu Tęsknię za Tobą, Żydzie!, który interesuje się zjawiskiem tożsamości, przybierania ról społecznych, językiem i komunikacją społeczną. Gośćmi spotkania będą dziennikarze. Dyskusja w DSH dotyczyć będzie relacji polsko-żydowskich, stosunku obu narodów do siebie, czy też wzajemnych uprzedzeń i fascynacji. Uczestnicy projektu postawili wiele ważnych pytań, m.in. o politykę edukacyjną Izraela na temat historii Polski i II wojny światowej, czy wiedzy Polaków o uwarunkowaniach społecznych i historycznych dotyczących różnych faktów i opinii o Żydach, Izraelu, Holokauście. W spotkaniu udział wezmą także Tomasz Terlikowski i Stefan Zgliczyński. Zapraszamy na pozostałe spotkanie w cyklu "Żydzi polscy":
  • 1 grudnia, godz. 18.00 – pokaz filmu dokomentalnego Po-Lin. Okruchy pamięci w reżyserii Jolanty Dylewskiej. Film zawiera unikatowe archiwalia pokazujące świat, którego już nie ma: przedwojenną Polskę, w której współistniały obok siebie dwie kultury –  żydowska i polska. Z recenzji Tadeusza Sobolewskiego: "Dokument  rozpowszechniany tylko w dwóch kopiach! – to prawdziwa filmowa perła. Powinien trafić do telewizji i szkół, wyjść w świat, a nawet kandydować do Oscara." Wprowadzenie: Zuzanna Radzik (Forum Dialogu Między Narodami). Więcej o filmie
  • 1 grudnia, godz. 20.00 – spotkanie z autorkami książki Złote pszczoły. Żydzi międzywojennej Warszawy. Antologia komiksów : Moniką Powalisz, Anną Czarnotą, Agatą „Endo” Nowicką, Olgą Wróbel, Joanną Jurczak i Malwiną Konopacką. Prowadzenie: Cezary Polak. Antologia przedstawia historie znanych żydowskich mieszkańców Warszawy, między innymi Ity Kalisz, Jakuba Mortkowicza, Jerzego Gelbarda czy Izabeli Stachowicz. Komiks powstał dzięki staraniom Biura Kultury Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie.  
  • 2 grudnia, godz. 18.00 – spotkanie poświęcone serii wydawniczej Ośrodka KARTA i DSH „Żydzi polscy”. W programie: – pokaz fragmentów spektaklu Komuny Otwock zatytułowanego Perechodnik/Bauman. – filmowy reportaż I jest nowe życie Krótki dokument Agnieszki Uścińskiej i Jarosława Wątora to reportaż będący zapisem wizyty Henryka Schönkera w jego rodzinnym mieście Oświęcimiu. Ta wzruszająca podróż autora książki pt. Dotknięcie anioła odbyła się w czerwcu 2011 przy okazji promocji trzeciego, rozszerzonego wydania książki. To nostalgiczna, a jednocześnie pełna humoru opowieść o przedwojennej historii rodziny Schönkerów i jej późniejszych losach, aż do przymusowego wyjazdu z Polski. Bohater filmu daje w nim niezwykłe świadectwo tego, że możliwe jest nowe szczęśliwe życie po Holokauście. – rozmowa o serii wydawniczej "Żydzi polscy". Wśród gości m.in. Zbigniew Gluza (Ośrodek KARTA), ks. Wojciech Lemański.
  ------------------------------ Wznowiona edycja serii „Żydzi polscy” Ośrodka KARTA i Domu Spotkań z Historią to klasyka źródłowej literatury żydowskiej XX wieku. Dotyczaczasowe pozycje pozycji złożyły się na przerażający, wnikliwy obraz Holokaustu na ziemiach polskich. W serii znajdą się nie tylko teksty polskich Żydów, ale i osób, które również dają spojrzenie na nich. Ich losy splotły się bowiem nierozerwalnie z historią Polski i z historią polskiej społeczności żydowskiej. W serii ukazały się: Archiwum Ringelbluma Dotknięcie anioła Henryka Schönkera Bunkier Chaima Icela Goldsteina Stacja Treblinka Richarda Glazara Sobibór Spowiedź Calka Perechodnika Ucieczka z getta Haliny Zawadzkiej Wkrótce: Testament Barucha Milcha