Archiwum wydarzeń

  • wydarzenia archiwalne

Archiwum wydarzeń

Spotkanie poświęcone serii wydawniczej Ośrodka KARTA i DSH „Żydzi polscy”.

02.12.2011

Spotkanie poświęcone serii wydawniczej Ośrodka KARTA i DSH „Żydzi polscy”.

02.12.2011

  • wydarzenia archiwalne
wydarzenia archiwalne  
W programie:
  • pokaz fragmentów spektaklu Komuny Otwock zatytułowanego Perechodnik/Bauman
  • filmowy reportaż I jest nowe życie. Krótki dokument Agnieszki Uścińskiej i Jarosława Wątora to reportaż będący zapisem wizyty Henryka Schönkera w jego rodzinnym mieście Oświęcimiu. Ta wzruszająca podróż autora książki pt. Dotknięcie anioła odbyła się w czerwcu 2011 przy okazji promocji trzeciego, rozszerzonego wydania książki. W filmie bohater powraca po raz pierwszy od wielu lat do swojego rodzinnego domu, modli się na grobach swoich przodków, jedzie na teren przedwojennej rodzinnej Fabryki Agrochemii oraz na stację kolejową, na której słynny rabin Gere Rebe pobłosławił rodzinę Schönkerów, co miało ochronić   bohatera i jego  najbliższych przed Holokaustem.  To nostalgiczna, a jednocześnie pełna humoru opowieść o przedwojennej historii rodziny Schönkerów i jej późniejszych losach, aż do przymusowego wyjazdu z Polski. Materiał ilustrowany jest ikonografią rodzinną i zdjęciami przedwojennego Oświęcimia. Bohater filmu daje w nim niezwykłe świadectwo tego, że możliwe jest nowe szczęśliwe życie po Holokauście.
  • rozmowa o serii. Wśród gości m.in. ks. Wojciech Lemański, red. Zbigniew Gluza (Ośrodek KARTA).
Zapraszamy na pozostałe spotkanie w cyklu "Żydzi polscy":
  • 1 grudnia, godz. 18.00 – pokaz filmu dokomentalnego Po-Lin. Okruchy pamięci w reżyserii Jolanty Dylewskiej. Film zawiera unikatowe archiwalia pokazujące świat, którego już nie ma: przedwojenną Polskę, w której współistniały obok siebie dwie kultury –  żydowska i polska. Z recenzji Tadeusza Sobolewskiego: "Dokument Jolanty Dylewskiej – rozpowszechniany tylko w dwóch kopiach! – to prawdziwa filmowa perła. Powinien trafić do telewizji i szkół, wyjść w świat, a nawet kandydować do Oscara. Wprowadzenie: Zuzanna Radzik (Forum Dialogu Między Narodami). Więcej o filmie
  • 1 grudnia, godz. 20.00 – spotkanie z autorkami komiksu Złote pszczoły. Żydzi międzywojennej Warszawy. Antologia komiksów: Moniką Powalisz, Anną Czarnotą, Agatą „Endo” Nowicką, Olgą Wróbel, Joanną Jurczak i Malwiną Konopacką.  Prowadzenie: Cezary Polak. Prowadzenie: Cezary Polak. Komiks powstał dzięki staraniom Biura Kultury Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie.  
  • 2 grudnia, godz. 20.00 – spotkanie z Rafałem Betlejewskim, artystą, performerem i autorem projektu Tęsknię za Tobą, Żydzie!, który interesuje się zjawiskiem tożsamości, przybierania ról społecznych, językiem i komunikacją społeczną. Gośćmi spotkania będą dziennikarze. Dyskusja w DSH dotyczyć będzie relacji polsko-żydowskich, stosunku obu narodów do siebie, czy też wzajemnych uprzedzeń i fascynacji. Uczestnicy projektu postawili wiele ważnych pytań, m.in. o politykę edukacyjną Izraela na temat historii Polski i II wojny światowej, czy wiedzy Polaków o uwarunkowaniach społecznych i historycznych dotyczących różnych faktów i opinii o Żydach, Izraelu, Holokauście. Wśród gości m.in. Tomasz Terlikowski i Stefan Zgliczyński.
------------------ Wznowiona edycja serii „Żydzi polscy” Ośrodka KARTA i Domu Spotkań z Historią to klasyka źródłowej literatury żydowskiej XX wieku. Dotyczaczasowe pozycje pozycji złożyły się na przerażający, wnikliwy obraz Holokaustu na ziemiach polskich. W serii znajdą się nie tylko teksty polskich Żydów, ale i osób, które również dają spojrzenie na nich. Ich losy splotły się bowiem nierozerwalnie z historią Polski i z historią polskiej społeczności żydowskiej. W serii ukazały się: Archiwum Ringelbluma Dotknięcie anioła Henryka Schönkera Bunkier Chaima Icela Goldsteina Stacja Treblinka Richarda Glazara Sobibór Spowiedź Calka Perechodnika Ucieczka z getta Haliny Zawadzkiej Wkrótce: Testament Barucha Milcha