Archiwum wydarzeń

  • wydarzenia archiwalne

Archiwum wydarzeń

"Po-Lin. Okruchy pamięci" – w cyklu "Żydzi polscy"

01.12.2011

"Po-Lin. Okruchy pamięci" – w cyklu "Żydzi polscy"

01.12.2011

  • wydarzenia archiwalne
wydarzenia archiwalne  
Pokaz filmu Po-Lin. Okruchy pamięci (dokument, 89') w reżyserii Jolanty Dylewskiej. Film zawiera unikatowe archiwalia pokazujące świat, którego już nie ma: przedwojenną Polskę, w której współistniały obok siebie dwie kultury –  żydowska i polska. Z recenzji Tadeusza Sobolewskiego: "Dokument Jolanty Dylewskiej –  rozpowszechniany tylko w dwóch kopiach! –  to prawdziwa filmowa perła. Powinien trafić do telewizji i szkół, wyjść w świat, a nawet kandydować do Oscara. Po-lin znaczy tu zamieszkamy. Dylewska wydobyła z archiwów przedwojenne amatorskie taśmy i zderzyła je z obrazami współczesnymi. Jest takie wyrażenie świecić pustkami. Kiedy się pojedzie do Tykocina czy Kałuszyna, świeci tam pustka po Żydach. Ten film ogląda się jak polsko-żydowskie Dziady. Umarli wracają do kraju swojej młodości – to nie przenośnia. Tak się dzieje naprawdę, za sprawą przedwojennych amatorskich taśm, które wydobyła z amerykańskich i izraelskich archiwów Jolanta Dylewska –  jedna z najwybitniejszych polskich operatorek filmowych, chodząca własnymi drogami, realizująca również własne projekty, a każdy – niezwykłej wagi". Więcej o filmie Wprowadzenie: Zuzanna Radzik (Forum Dialogu Między Narodami)". Wieczór w cyklu zainspirowanym serią wydawniczą Ośrodka KARTA i DSH "Żydzi polscy". Zapraszamy na pozostałe spotkania:
  • 1 grudnia, godz. 20.00 – spotkanie z autorkami książki "Złote pszczoły. Żydzi międzywojennej Warszawy. Antologia komiksów": Moniką Powalisz, Anną Czarnotą, Agatą „Endo” Nowicką, Olgą Wróbel, Joanną Jurczak i Malwiną Konopacką. Prowadzenie: Cezary Polak.  
  • 2 grudnia, godz. 18.00 – spotkanie poświęcone serii wydawniczej Ośrodka KARTA i Domu Spotkań z Historią „Żydzi polscy”. W programie: – pokaz fragmentów spektaklu Komuny Otwock zatytułowanego Perechodnik/Bauman. – filmowy reportaż I jest nowe życie Krótki dokument Agnieszki Uścińskiej i Jarosława Wątora to reportaż będący zapisem wizyty Henryka Schönkera w jego rodzinnym mieście Oświęcimiu. Ta wzruszająca podróż autora książki pt. Dotknięcie anioła odbyła się w czerwcu 2011 przy okazji promocji trzeciego, rozszerzonego wydania książki. To nostalgiczna, a jednocześnie pełna humoru opowieść o przedwojennej historii rodziny Schönkerów i jej późniejszych losach, aż do przymusowego wyjazdu z Polski. Bohater filmu daje w nim niezwykłe świadectwo tego, że możliwe jest nowe szczęśliwe życie po Holokauście. – rozmowa o serii wydawniczej "Żydzi polscy". Wśród gości m.in. Zbigniew Gluza (Ośrodek KARTA), ks. Wojciech Lemański.  
  • 2 grudnia, godz. 20.00 – spotkanie z Rafałem Betlejewskim, artystą, performerem i autorem projektu Tęsknię za Tobą, Żydzie!, który interesuje się zjawiskiem tożsamości, przybierania ról społecznych, językiem i komunikacją społeczną. Gośćmi spotkania będą dziennikarze. Dyskusja w DSH dotyczyć będzie relacji polsko-żydowskich, stosunku obu narodów do siebie, czy też wzajemnych uprzedzeń i fascynacji. Uczestnicy projektu postawili wiele ważnych pytań, m.in. o politykę edukacyjną Izraela na temat historii Polski i II wojny światowej, czy wiedzy Polaków o uwarunkowaniach społecznych i historycznych dotyczących różnych faktów i opinii o Żydach, Izraelu, Holokauście. Wśród gości m.in. Tomasz Terlikowski i Stefan Zgliczyński.
------------------------------------ Wznowiona edycja serii „Żydzi polscy” Ośrodka KARTA i Domu Spotkań z Historią to klasyka źródłowej literatury żydowskiej XX wieku. Dotyczaczasowe pozycje pozycji złożyły się na przerażający, wnikliwy obraz Holokaustu na ziemiach polskich. W serii znajdą się nie tylko teksty polskich Żydów, ale i osób, które również dają spojrzenie na nich. Ich losy splotły się bowiem nierozerwalnie z historią Polski i z historią polskiej społeczności żydowskiej. W serii ukazały się: Archiwum Ringelbluma Dotknięcie anioła Henryka Schönkera Bunkier Chaima Icela Goldsteina Stacja Treblinka Richarda Glazara Sobibór Spowiedź Calka Perechodnika Ucieczka z getta Haliny Zawadzkiej Wkrótce: Testament Barucha Milcha