Archiwum wydarzeń

  • wydarzenia archiwalne

Archiwum wydarzeń

NiepoKORni (23-25.09)

23.09.2011 - 25.09.2011

NiepoKORni (23-25.09)

23.09.2011 - 25.09.2011

  • wydarzenia archiwalne
wydarzenia archiwalne  
Dom Spotkań z Historią i Ośrodek KARTA, z okazji 35. rocznicy powstania Komitetu Obrony Robotników przygotowały cykl wydarzeń poświęconych opozycji demokratycznej w PRL-u: spotkania z byłymi opozycjonistami, premierę książki Jacka Kuronia Taki upór, multimedialny pokaz archiwaliów ze zbiorów Ośrodka KARTA (kolekcja Jacka Kuronia) oraz przegląd filmów dokumentalnych. Wstęp wolny. 23 WRZEŚNIA (PIĄTEK)
  • 17.00 – Premiera książki Jacka Kuronia Taki upór, obejmującej wybór z całej spuścizny Autora
Zapraszamy do dyskusji z udziałem byłych opozycjonistów, wydawców  i dziennikarzy. W spotkaniu udział wezmą m.in. Zbigniew Gluza, Prezes Ośrodka KARTA i Maria Krawczyk, redaktor książki. Otwartą debatę poprowadzi redaktor Wojciech Maziarski („Newsweek”). 24–25 WRZEŚNIA (SOBOTA–NIEDZIELA) –  Opozycyjny przegląd filmowy. Pokaz filmów dokumentalnych oraz materiałów archiwalnych ze zbiorów Ośrodka KARTA (kolekcja Jacka Kuronia), prezentacja słuchowiska Polskiego Radia z udziałem Mai Komorowskiej i Janusza Gajosa na podstawie listów Gai i Jacka Kuroniów. Polecamy:  24 września (sobota), 16.30 – pokaz premierowy filmu Prorok z udziałem reżysera Pawła Woldana, ks. Adama Bonieckiego, Zofii Romaszewskiej, Jacka Moskwy, autora książki o ks. Ziei. Prowadzenie: Tomasz Królak, dziennikarz, KAI. Opozycyjny przegląd filmowy 24 WRZEŚNIA (SOBOTA)
  • 13.00: Tajne taśmy SB, reż. Piotr Morawski (2002, 35')
W 2001 roku odnaleziono w archiwach Urzędu Ochrony Państwa zakurzone pudełka z taśmami filmowymi. Były to materiały operacyjne realizowane na zlecenie Służby Bezpieczeństwa, pozostałość dużego archiwum filmowego             z okresu PRL-u, zniszczonego na przełomie lat 80. i 90. Film zawiera odnalezione materiały archiwalne. Do udziału w dokumencie zaangażowano także byłych pracowników zespołu, który realizował te materiały i byłego oficera SB, odpowiedzialnego za inwigilację Jacka Kuronia. Kamery SB uwieczniły m.in. wydarzenia Marca ‘68, pogrzeb Pawła Jasienicy, inwigilację Jacka Kuronia i Leszka Kołakowskiego, głodówki organizowane w latach 70. w obronie więźniów politycznych, działaczy Komitetu Obrony Robotników.
  • 14.00: KOR, reż. Andrzej Wolski (1988, 53')
23 września 1976 roku grupa opozycjonistów wystosowała „Apel do społeczeństwa i władz PRL”, w którym ogłoszono powstanie Komitetu Obrony Robotników. Była to pierwsza organizacja opozycyjna, stworzona przez grupę działaczy demokratycznych i intelektualistów, działająca w sposób jawny; było to też początek tzw. drugiego obiegu informacji. KOR udzielał pomocy prawnej i finansowej represjonowanym uczestnikom protestów robotniczych w czerwcu 1976 roku. Później organizacja przekształciła się w Komitecie Samoobrony Społecznej KOR. Seweryn Blumsztajn wspomina okoliczności powstania i działalności Biura Interwencyjnego, Niezależnej Oficyny Wydawniczej NOWA, Towarzystwa Kursów Naukowych i Wolnych Związków Zawodowych. W filmie wystąpili również Jan Józef Lipski i Jacek Kuroń.
  • 15.00: NiepoKORni – reż. Borys Lankosz, Maciej Dancewicz (2006, 49')
Autorzy filmu pokazują historię i działalność KOR widzianą oczami członków organizacji i ich współpracowników, którzy opowiadają o działalności poszczególnych KOR-owców na różnych polach, o ich życiu w stanie ciągłego zagrożenia, o związanych z tym problemach rodzinnych, o ich odwadze cywilnej i poświęceniu. W filmie opowiadają m.in. Jan Olszewski, Bogdan Borusewicz, Antoni Macierewicz, Ludwik Dorn oraz Maciej Kuroń.
  • 16.30: pokaz premierowy filmu Prorok z udziałem reżysera Pawła Woldana, ks. Adama Bonieckiego, Zofii Romaszewskiej, Jacka Moskwy, autora książki o ks. Zieji. Prowadzenie: Tomasz Królak, dziennikarz, KAI.
Dokument (współprodukowany przez DSH), opowiada o historii życia ks. Jana Ziei, zmarłego w 1991 roku. Wrażliwość na krzywdę ludzką i niesprawiedliwość społeczną prowadziła ks. Zieję do zaangażowania w sprawy społeczne i polityczne naszego kraju, w tym do udziału w Komitecie Obrony Robotników (KSS KOR). 25 WRZEŚNIA (NIEDZIELA)
  • 13.00: Zabić w sobie nienawiść, reż. Piotr Morawski (2006, 23')
Jeden z ostatnich wywiadów nagranych z Jackiem Kuroniem przed jego śmiercią, w którym opowiada o swoich osobistych zmaganiach z PRL-owską Służbą Bezpieczeństwa. Kontrapunktem dla słów bohatera filmu są wypowiedzi byłego pułkownika SB, Jana Lesiaka, który w ostatnim okresie PRL-u był „opiekunem” Jacka Kuronia.
  • 14.00: Jan Strzelecki, reż. Paweł Woldan (1994, 48')
Wspomnienie o Janie Strzeleckim, autorze głośnego manifestu "O socjalizmie humanistycznym", współpracowniku opozycji, wykładowcy Uniwersytetu Latającego. Zmarłego tragicznie, w nieznanych okolicznościach, wspominają przyjaciele i znajomi m.in. Maria Ofierska, Adam Michnik, prof. Andrzej Mencwel.
  • 16.00:  Halina we wspomnieniach Mariana, reż. Ludwik Perski (1993, 49')
Opowieść o Halinie Mikołajskiej, wybitnej aktorce i znanej działaczce opozycyjnej, żonie Mariana Brandysa. Jest to zarazem opowieść o jej rodzinie, środowisku, wspólnych przyjaciołach, sąsiadach, a także o znanym pisarzu.
  • 17.00: Na podobieństwo Jacka, reż. Andrzej Titkow (2000, 54')
Jacek Kuroń opowiada o sobie, swoich doświadczeniach, poglądach, decyzjach i dokonaniach. Z sentymentem wspomina młodość, kiedy jako działacz ZMP wysyłał dzieci z biednych żoliborskich rodzin na kolonie letnie. O Kuroniu mówią też w filmie: jego syn Maciej, brat Andrzej, Lechosław Goździk, Seweryn Blumsztajn, Marek Edelman i Joanna Szczęsna.
  • 18.00: Jan Józef Lipski, reż. Paweł Woldan (1993, 45')
Bohaterem filmu jest Jan Józef Lipski (1926–1991), człowiek o niezwykle bogatej biografii – historyk literatury, publicysta, żołnierz AK, opozycjonista i działacz polityczny (członek redakcji tygodnika „Po Prostu”, prezes Krzywego Koła, organizator Listu 34, współzałożyciel KOR-u, działacz NSZZ Solidarność)  i senator RP. O życiu, poglądach i wydarzeniach, w których brał udział Jan Józef Lipski, opowiadają przyjaciele i bliscy znajomi – z okresu powstania warszawskiego, „Klubu Krzywego Koła”, działalności KOR-u, Solidarności, okresu po 1989 roku – działacze, politycy, pisarze i dziennikarze.