Archiwum wydarzeń

  • wydarzenia archiwalne

Archiwum wydarzeń

Kresowy tygiel narodów, religii i kultur ...czyli Unia tu już była!

08.07.2011

Kresowy tygiel narodów, religii i kultur ...czyli Unia tu już była!

08.07.2011

  • wydarzenia archiwalne
wydarzenia archiwalne  
8 lipca 2011, piątek, g. 17.00, Biblioteka Jagiellońska, ul. Oleandry 3, sala konferencyjna
 
Wojewoda Małopolski, Dom Spotkań z Historią, Biblioteka Jagiellońska, Fundacja Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego i Kolegium Wigierskie zapraszają na II spotkanie z cyklu "Stanica kresowa"w ramach programu "Kultura pamięci" Kresowy tygiel narodów, religii i kultur ...czyli Unia tu już była! Prezentacja multimedialna i promocja albumu "Świat Kresów" 
 
Rozpoczęta w tych dniach polska Prezydencja w Radzie Unii Europejskiej to doskonała okazja do przypomnienia prekursorskiego dziedzictwa Rzeczypospolitej w odniesieniu do idei unijnych i federalnych. Do przywołania niezwykłych zapisów zawartych w uniach horodelskich i unii hadziackiej oraz fascynującego tygla narodów, religii i kultur jaki przez kilkaset lat stanowiły Kresy - Ziemie Wschodnie I i II Rzeczypospolitej.   
 
Magnaci z Litwy i arystokraci z Podola, lwowskie batiary i strzelcy siczowi, galicyjscy chasydzi i Żydzi z "Jerozolimy Północy", pustoły Poleszuka i czerwony płaszcz Hucuła, Niemcy na Wołyniu i Ormianie na Pokuciu, wicinnicy na Niemnie i łebacy w Borysławiu, Anglik z Kołomyi i Karaimi z Trok. To tylko parę przykładów barwnej mozaiki, którą niegdyś stanowiły Kresy. Prezentacja Tomasza Kuby Kozłowskiego z Domu Spotkań z Historią w Warszawie, poświęcona wielonarodowym i wielokulturowym Kresom ilustrowana będzie oryginalną ikonografią z końca XIX i początku XX wieku. 
 
Podczas spotkania zostanie zaprezentowany album "Świat Kresów" Tomasza Kuby Kozłowskiego i Danuty Błahut-Biegańskiej zawierający reprodukcje blisko 800 obiektów (zdjęć, pocztówek, wydawnictw, druków ulotnych i reklamowych, dokumentów, archiwaliów, map, antyków, przedmiotów codziennego użytku, pamiątek osobistych, odznak, medali) z ponad 250 miejscowości, zarówno tych, które znajdowały się na Ziemiach Wschodnich II Rzeczypospolitej, jak i tych, które po 1921 roku pozostały poza jej granicami. 
 
Dom Spotkań z Historią, Warszawska Inicjatywa Kresowa, ul. Karowa 20, 00-324 Warszawa, www.dsh.waw.pl, e-mail: t.kozlowski@dsh.waw.pl, tel. 022 255 05 50
Stanica Kresowa, Maciej Wojciechowski, e-mail: kresowastanica@gmail.com,
tel. 692 733 399, Fundacja Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego, Al. Mickiewicza 22, 30-059 Kraków