Archiwum wydarzeń

  • wydarzenia archiwalne

Archiwum wydarzeń

Dni Bryana vol. 4 oraz finisaż wystawy (11-13.03)

12.03.2011

Dni Bryana vol. 4 oraz finisaż wystawy (11-13.03)

12.03.2011

  • wydarzenia archiwalne
wydarzenia archiwalne  
To już ostatnia, czwarta odsłona Dni Bryana. Tym razem przypomnimy postać legendarnego dziennikarza Edwarda R. Murrowa i mistrza fotoreportażu Robera Capy. Będzie to również okazja do przyjrzenia się zawodowi fotoreportera wojennego i rozmowy o toczących się na świecie konfliktach wojennych. W programie: pokazy zdjęć i filmów, spotkania ze świadkami historii, historykami i medioznawcami, dyskusje z dziennikarzami o roli fotografii wojennej, o pracy fotoreporterów ifotoedytorów. Rozmowy o najważniejszych fotografiach wojennych, które zmieniły świat i wpłynęły na bieg wydarzeń w XX wieku. Dni Bryana to cykl wydarzeń towarzyszących wystawie Amerykanin w Warszawie. Stolica w obiektywie Juliena Bryana 1936-74, zadedykowanych amerykańskiemu fotografowi i fotoreporterowi Julienowi Bryanowi, o pracy korespondentów wojennych. PROGRAM:
  • 11 marca (piątek):
18.00-19.30Finisaż wystawy Amerykanin w Warszawie. Stolica w obiektywie Juliena Bryana.  Spotkanie ze świadkami historii. Gośćmi wieczoru będą bohaterowie zdjęć Juliena Bryana oraz osoby, które podczas prezentowanej w DSH wystawy rozpoznały na zdjęciach swoich bliskich. To niepowtarzalna okazja do porozmawiania o Bryanie ze świadkami historii i poznania kulisów powstawania ekspozycji. Spotkanie poprowadzą kuratorzy wystawy: Monika Kapa-Cichocka (DSH), Tomasz Stempowski (IPN) oraz Jacek Sawicki (IPN). Podczas spotkania pokażemy także dokument Proszę, wybacz mi Warszawę (TVN24).
  • 12 marca (sobota):
17.00-18.30 spotkanie: This I believe! Spotkanie poświęcone legendarnemu amerykańskiemu dziennikarzowi - Edwardowi R. Murrow oraz działalności „chłopców Murrowa”, zawodowych korespondentów wojennych. Podczas spotkania zaprezentujemy archiwalne audycje radiowe. Wieczór poprowadzi dziennikarz Dariusz Rosiak. Wśród gości m.in. dr hab. Maciej Mrozowski, medioznawaca (SWPS, Wydział Dziennikarstwa i nauk Politycznych UW) oraz dr hab. Urszula Jarecka, socjolog i medioznawca(PAN, Instytut Filozofii i Socjologii). 18.30-20.00 pokaz filmu: Good Night and Good Luck, reż. George Clooney, 2005, 93'.   Nominowany do Oscara dramat ukazujący kulisy medialnej wojny Edwarda R. Murrowa z senatorem Josephem McCarthy'em.
  • 13 marca (niedziela)
14.00-15.30 pokaz filmu: Robert Capa: In Love and War, reż. Anne Makepeace, 2003, 90'. Dokument o życiu Roberta Capy (1913-1954) jednego z najważniejszych fotografów XX wieku, pionierze i mistrzu fotoreportażu. 16.00-17.00 pokaz filmu: Zdjęcie czy symbol (Looking for an Icon), reż. Hans Pool, Maaik Krijgsman, 2005, 52'. Niezwykły dokument opowiadający historię kilku fotografii, które wywarły wpływ na zbiorową świadomość i wpłynęły na bieg wydarzeń. 17.00-18.30 spotkanie: Kadry wojny. Neutralnym okiem? Historia najsłynniejszych fotografii wojennych i ich twórców m.in. Roberta Capy, Kena Ooesterbroeka, Kevina Cartera, Jamesa Natchweya. Dyskusja o kulisach i zasadach pracy fotoedytora. Jak wybrać najlepsze zdjęcie do publikacji opowie fotoedytor „Gazety Wyborczej” Marek Grygiel, kurator CSW-Zamek Ujazdowski. Wśród gości fotoreporterzy, m.in. Maksymilian Rigamonti, Wojciech Grzędziński. Spotkanie zakończy pokaz filmu Śmierć Kevina Cartera (The Death of Kevin Carter: Casualy of the Bang Bang Club) w reż. Dana Kraussa o fotoreporterze z Bractwa Pif-Paf nagrodzonym Pulitzerem za zdjęcie z Sudanu z 1993 roku.