Archiwum wydarzeń

 • wydarzenia archiwalne

Archiwum wydarzeń

Zima w mieście

14.02.2011 - 27.02.2011

Zima w mieście

14.02.2011 - 27.02.2011

 • wydarzenia archiwalne
wydarzenia archiwalne  
W ramach akcji "Zima w mieście" proponujemy następujące warsztaty:
 •  W co się bawił pradziadek?
Czy pradziadek zbierał resoraki, a prababcia lepiła z ciastoliny? Co to jest zabawa w ciuciubabkę, odbijanie zośki i toczenie fajerki? Na warsztatach obejrzymy fotografie przedstawiające dawne gry, zabawy i zabawki. Zastanowimy się, jak dzięki pojawieniu się żarówki, telewizji czy tworzyw sztucznych zmieniały się zabawy w XX wieku.
 •  Symbole w Warszawie
Okrągły znak z białą strzałką na niebieskim tle, żółty znak z czerwoną literą M, czarna wstążka na fladze,  strzałki symbolizujące opakowania nadające się do ponownego przetworzenia… - jesteśmy otoczeni mnóstwem symboli, które bezbłędnie odczytujemy. W dawnej Warszawie też używano rozmaitych piktogramów, które na warsztatach będziemy malować, wyklejać i umieszczać na makiecie miasta.
 • Gdybym był Kajtusiem Czarodziejem
Warsztaty wprowadzają w tematykę II wojny światowej w sposób dostosowany do percepcji najmłodszych. Poznajemy Kajtusia Czarodzieja, tytułowego bohatera książki Janusza Korczaka, który czarami umilał sobie życie. Dowiadujemy się o Starym Doktorze, opiekunie sierot w getcie warszawskim, który potrafił „ogrzać je tętniącą życiem wyobraźnią, humorem, śmiechem i łzami ”. Wykorzystując archiwalne zdjęcia z okupowanej Warszawy i getta warszawskiego, bawimy się w „czarowanie przeszłości”.
 • Warszawska ulica dawniej i dziś
W czasie warsztatów odkrywamy różnice i podobieństwa między współczesną stolicą, a Warszawą lat ’20 i ’30: architekturą budynków, wyglądem ulic, stylem życia mieszkańców, sposobami spędzania przez nich wolnego czasu.  Przy pomocy plasteliny, papieru kolorowego i kredek, tworzymy makietę miasta pradziadków z kamienicami, samochodami, sygnalizacją świetlną i pucybutem.
 • Kraina dźwięków
Jaki dźwięk wydaje telegraf czy stara maszyna do pisania? Jak brzmiał sygnał popularnej audycji radiowej? Na warsztatach odtworzymy dźwięki, które towarzyszyły rodzicom i dziadkom w ich codziennym życiu. Za pomocą technik plastycznych zbudujemy Muzeum Dźwięków Niepamiętanych.
 • Dzieci do parlamentu! – król Maciuś I i jego współcześni rówieśnicy
W trakcie spotkania dzieci obejrzą fragment  ekranizacji „Króla Maciusia I”, następnie podzieleni na grupy sędziów, doradców króla, artystów utworzą królestwo, które będzie rządziło się  ustalonymi przez uczestników prawami. Dzieci wspólnie z prowadzącym zajęcia będą zastanawiać się czy prawa przez nich wprowadzone są dobre, czy nie wprowadzają chaosu.
 • Spotkania z królem Maciusiem I – teatrzyk kukiełkowy/teatrzyk cieni
Celem warsztatów jest zapoznanie dzieci z postacią Janusza Korczaka oraz jego książką „Król Maciuś I” oraz uświadomienie im, że spełnianie wszystkich zachcianek nie jest dobre. Dzieci pod kierunkiem edukatora  wykonają kukiełki bohaterów „Króla Maciusia I” i wcielą się w role stworzonych przez siebie postaci.
 • Prawa małych i dużych
W trakcie warsztatu Janusz Korczak przedstawiany jest przede wszystkim jako prekursor walki o prawa dziecka: do szacunku, do przyjaźni i miłości, do tajemnicy, do samostanowienia, do własności, do własnego rozwoju i dojrzewania, do zabawy, pracy, doświadczania, do sprawiedliwości w życiu. Na zajęciach dowiemy się jak wymyślone przez niego zasady funkcjonują w życiu codziennym dzieci. Korczak swoje idee zawarł w swoich książkach skierowanych do dzieci, dlatego istotnym elementem warsztatu będzie praca z wybranymi cytatami z „Króla Maciusia I“, „Króla Maciusia na wyspie bezludnej“, „Kajtusia Czarodzieja“, „Kiedy znów będę mały“ oraz książki „Józki, Jaśki i Franki”.
 • Cyganie – historia pisana na wozach
Cyganie/Romowie przybyli do Polski przed kilkoma wiekami, ale wiedza przeciętnego Polaka o tej społeczności jest niewielka, co rodzi stereotypy, tworzy mity, z których nierzadko powstają uprzedzenia. Zajęcia mają zapoznać - czy wręcz oswoić - dzieci z Romami. Dzieci samodzielnie będą wykonywać z materiałów plastycznych wozy cygańskie. Poznając historię, kulturę, codzienność tej grupy, uczestnicy zajęć będą mogli zrozumieć, skąd się wzięły funkcjonujące do dziś stereotypy. Dzieci nie tylko przyjrzą się różnicom dzielącym Polaków i Cyganów, ale będą szukali tego, co dla tych dwóch narodów jest wspólne i pozwala na przyjazne współistnienie w obrębie jednego państwa.
 • Czy zdjęcia są prawdomówne?
Dzieci podczas zajęć dowiedzą się, w jaki sposób zdjęcia przemawiają do nas. Poznają najbardziej znane fałszerstwa fotograficzne XX wieku, zobaczą, że jedno zdjęcie może być ilustracją kilku zupełnie różnych historii, odkryją rolę podpisów pod fotografiami, a także ujęć, które wzbudzają skrajnie różne emocje i sprawiają, że odbiorca sympatyzuje z przedstawionym przedmiotem/człowiekiem lub wzbudza on jego niechęć. Zainteresowanych prosimy o kontakt z Agnieszką Nowacką: a.nowacka@dsh.waw.pl, edu@dsh.waw.pl.  Tel. do działu edukacji: 22 255 05 25, tel. do sekreriatu DSH: 22 255 05 05. Udział w zajęciach jest bezpłatny.