Archiwum wydarzeń

  • wydarzenia archiwalne

Archiwum wydarzeń

SZTUKA DOKUMENTU 2010: "Rolki tożsamości", "Muzyczna partyzantka", "Kawałek lata", "Ikona na drogę", "Galeria Ady".

02.12.2010

SZTUKA DOKUMENTU 2010: "Rolki tożsamości", "Muzyczna partyzantka", "Kawałek lata", "Ikona na drogę", "Galeria Ady".

02.12.2010

  • wydarzenia archiwalne
wydarzenia archiwalne  
Festiwal Multimedialny SZTUKA DOKUMENTU 2010 odbywający się pod szeroko rozumianym hasłem "Wolność". Filmy podejmują ten temat w rozmaitych kontekstach – jak rozumiana jest wolność po roku 1989 w Europie Środkowo-Wschodniej, wolność polityczna na świecie, wolność artystyczna, wolność osobista. W programie Festiwalu znajdzie się około 60 filmów z całego świata, przy czym każdy dzień i jednocześnie blok tematyczny będzie poświęcony innemu aspektowi wolności. W programie:
  • godz. 14:00
Rolki tożsamości (Polska, 2009, 2'), reż. Jakub Pączek Film o kulturotwórczej roli papieru toaletowego, jak napisali twórcy. Impresja z przymrużeniem oka. Muzyczna partyzantka (Polska, 2007, 52'), reż. Mirosław Dembiński Starsze pokolenie Białorusinów boi się zmian i jest pod silnym wpływem rządowej propagandy. Ale młodsi marzą o wolności. Głównymi bohaterami filmu są Swieta i Lavon – wokaliści dwóch rockowych grup białoruskich. Czy od małej iskry może zapłonąć ogień wolności?
  • godz. 16:00
Kawałek lata (Polska, 2010 ‘23) reż.  Marta Minorowicz Koniec lata, koniec wakacji. Do dziadka pracującego w bieszczadzkich lasach przyjeżdża wnuk. Otoczeni dziką przyrodą, zdani tylko na siebie, starają się odbudować łączącą ich  niegdyś więź. Obraz bez odautorskiego komentarza. O wyborze pomiędzy kulturą, cywilizacją a naturą i wolnością, jaką daje życie w zgodzie z przyrodą i jej prawami. Ikona na drogę (Polska, 2008, 47'), reż. Róża Fabjanowska, Sławomir Malcharek Tropem kariery Leona Tarasewicza. Droga zaczyna się w Waliłach na Białostocczyźnie i wiedzie poprzez Supraśl, gdzie Tarasewicz chodził do liceum plastycznego, Warszawę, oraz różne miasta w Polsce i na świecie, gdzie docierał ze swą sztuką. W tej podróży Tarasewiczowi zawsze towarzyszy ikona. Artysta podkreśla bowiem swoje przywiązanie do  rodzinnych stron, którym zawdzięcza inspirację. Tarasewicz jest jednym z inicjatorów cyklicznych koncertów białoruskich grup rockandrollowych Basowiszcza, odbywających się w Gródku. Przed kamerą wypowiadają się znajomi malarza, jego mentor Sokrat Janowicz, koledzy z ław szkolnych i historycy sztuki. Galeria Ady (Polska, 2008, 54'), reż. Uładzimir Kołas Ada i jej mąż prowadzą gospodarstwo rolne na Witebszczyźnie (Białoruś). Bohaterka organizuje plenery malarskie, w wiejskim domku urządziła galerię sztuki. Organizując plener, potrzebuje pomocy sąsiadów, jednak ci się boją. W tle cały czas sączy się głos z radia - przywołujący do porządku prezydent Łukaszenko. Zapraszamy na pozostałe projekcie w ramach festiwalu: Więcej informacji na stronach festiwalu