Archiwum wydarzeń

  • wydarzenia archiwalne

Archiwum wydarzeń

SZTUKA DOKUMENTU 2010: "Ostre cięcie", "Rebiya Kadeer – chiński wróg publiczny nr 1", "Cień świętej księgi"

01.12.2010

SZTUKA DOKUMENTU 2010: "Ostre cięcie", "Rebiya Kadeer – chiński wróg publiczny nr 1", "Cień świętej księgi"

01.12.2010

  • wydarzenia archiwalne
wydarzenia archiwalne  
Festiwal Multimedialny SZTUKA DOKUMENTU 2010 odbywający się pod szeroko rozumianym hasłem "Wolność". Filmy podejmują ten temat w rozmaitych kontekstach – jak rozumiana jest wolność po roku 1989 w Europie Środkowo-Wschodniej, wolność polityczna na świecie, wolność artystyczna, wolność osobista. W programie Festiwalu znajdzie się około 60 filmów z całego świata, przy czym każdy dzień i jednocześnie blok tematyczny będzie poświęcony innemu aspektowi wolności. W programie:
  •    godz. 14:00
Ostre cięcie (Iran, 2008, 22'), reż. Firouzeh Khosrovani Okna wystawowe teherańskich sklepów. Manekiny bez piersi i całych głów, pocięte, okaleczone – efekt cenzury. Reżyserka pyta o granice wolności w Iranie. Rebiya Kadeer – chiński wróg publiczny nr 1 (Niemcy, 2009, 52'), reż. Sylvia Nagel Rebiya Kadeer, jedna z najbogatszych kobiet w Chinach, odważyła się rzucić wyzwanie chińskim władzom, występując w obronie Ujgurów - muzułmańskiej mniejszości, zamieszkującej północno-wschodnie Chiny. Za krytykę władz została skazana na pięć lat więzienia.
  •  godz. 16:00
Cień świętej księgi (Finlandia, 2007, 90'),  reż. Arto Halonen Filmowe sensacyjne śledztwo dwóch fińskich dziennikarzy dotyczące niewygodnej sprawy tłumaczenia przez wielkie korporacje na całym świecie księgi „Ruhnama”. „Ruhnama” to dzieło zmarłego turkmeńskiego prezydenta Saparmyrata Nyýazowa, połączenie jego autobiografii, fabularyzowanej historii świata i Turkmenistanu oraz przewodnika religijnego. W Polsce właśnie wydano tę książkę pod tym samym tytułem. Zapraszamy na pozostałe projekcie w ramach festiwalu: Więcej informacji na stronach festiwalu