Archiwum wydarzeń

  • wydarzenia archiwalne

Archiwum wydarzeń

SZTUKA DOKUMENTU 2010: "Stalin. Why not?", "Alosza", "Uliczka Wolność", "Dar wolności".

28.11.2010

SZTUKA DOKUMENTU 2010: "Stalin. Why not?", "Alosza", "Uliczka Wolność", "Dar wolności".

28.11.2010

  • wydarzenia archiwalne
wydarzenia archiwalne  
Festiwal Multimedialny SZTUKA DOKUMENTU 2010 odbywa się się pod szeroko rozumianym hasłem "Wolność". Filmy podejmują ten temat w rozmaitych kontekstach – jak rozumiana jest wolność po roku 1989 w Europie Środkowo-Wschodniej, wolność polityczna na świecie, wolność artystyczna, wolność osobista. W programie Festiwalu znajdzie się około 60 filmów z całego świata, przy czym każdy dzień i jednocześnie blok tematyczny będzie poświęcony innemu aspektowi wolności. W programie:
  • godz. 14:00
Stalin, why not? (Rosja, 2010, 14'), reż. Kirill Sakharnov Autorzy filmu pytają przechodniów i pasażerów metra, kim był dla nich Stalin, jak dziś jest przez nich postrzegany. Mało kto uważa Stalina za zbrodniarza.  Wielu marzy o dyktatorze i wielkiej Rosji. Alosza (Estonia, 2008, 67'), reż.  Meelis Muhu Historia pomnika w centrum Tallina poświęconego radzieckiemu żołnierzowi Aloszy. Wielbiony i obrzucany pomidorami, obiekt miłości i kultu, symbol sowieckiej okupacji, ale i poległych w czasie II wojny światowej radzieckich żołnierzy. O tytułowego Aloszę, toczy się w sercu Estonii niemal wojna. Kordony policji, kamienie, wieloletnie protesty i manifestacje, podzielone i skłócone społeczeństwo.
  • godz. 16:00
Uliczka Wolność (Polska, 1993, 10'),  reż. Paweł Kędzierski Krótka opowieść o mieszkańcach ulicy Wolność na warszawskiej Woli. Uczniowie, sklepikarze, krawcowe, samotna matka, drukarz, właściciel hurtowni śmiesznych rzeczy i ich stosunek do odzyskanej kilka lat wcześniej wolności. Czy tak miał wyglądać wolny kraj i wolny rynek? Film zrealizowany jako specjalne, monotematyczne wydanie Polskiej Kroniki Filmowej. Dar wolności (Polska, 2001, 90'), reż. Paweł Kędzierski Refleksja na temat przemian w Polsce po 1989 roku. Zrealizowany z dystansem wobec różnych opcji politycznych obraz obejmuje wydarzenia pierwszego dziesięciolecia niepodległości. Wywiad z Lechem Wałęsą, pierwsze wybory prezydenckie, okoliczności powstania Gazety Wyborczej, wybór Tadeusza Mazowieckiego na premiera, a także wstąpienie Polski do NATO i UE. Pointę stanowi wybór Aleksandra Kwaśniewskiego na prezydenta oraz wypowiedzi licealistów na temat znaczenia słowa „wolność”. Oto nadchodzi nowe pokolenie. Wolne. Więcej informacji na stronach festiwalu