Inne

  • inne
  • aktualności

Inne

Zostaw swój ślad w kapsule czasu!

Zostaw swój ślad w kapsule czasu!


inne aktualności  

W ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości miasto stołeczne Warszawa ogłosiło akcję zbierania podpisów do Warszawskiej Księgi Wolności. Zostaw swoją wiadomość dla przyszłych pokoleń w kapsule czasu!Warszawo, bądź zawsze dumna i wolna, a Wy Warszawiacy, bądźcie szczęśliwi │ Kochajcie się! Czy już obaliliśmy kapitalizm? │ Lat 23, jestem z Raszyna, proszę sprawdźcie, czy jeszcze jest wsią │ Bądźcie sobą! Wspaniała inicjatywa, mam 89 lat, wiem, czym jest wojna i radość niepodległościŻyczę wam warszawiacy 2118 r., abyście mieli dużo tolerancji dla innych i od innych – to tylko kilka z wpisów, które można znaleźć w Warszawskiej Księdze Wolności. Czy w 2018 możliwa jest podróż w czasie? Za sprawą Księgi już tak!

Na pierwszych stronach Księgi zamieszczono przesłanie dla przyszłych pokoleń na następne 100 lat, a pozostałe karty zapełnią mieszkańcy Warszawy. Wpis można zilustrować zdjęciem lub rysunkiem. 13 października wszystkie podpisy zostaną umieszczone w specjalnie na tę okoliczność zaprojektowanej kapsule czasu, która zostanie umieszczona przy Krakowskim Przedmieściu. 

Każdy, kto chciałby zostawić po sobie ślad, może to zrobić za pośrednictwem Warszawskiej Księgi Wolności.

Wpisy można składać osobiście w Domu Spotkań z Historią (od wtorku do niedzieli w godzinach: 12.00–20.00); w Pałacu Kultury i Nauki (hol główny, 10.00–20.00), w Urzędzie m.st. Warszawy przy pl. Bankowym (od poniedziałku do piątku w godzinach: 8.00–16.00) oraz podczas organizowanych przez m.st. Warszawę imprez sportowych i kulturalnych. Podpisy zbierane są także w wersji elektronicznej na stronie ksiegawolnosci.pl.

Warszawską Księgę Wolności otwiera „Przesłanie dla przyszłych pokoleń. Warszawa – Stolica Wolności 1918–2018–2118”: 

My mieszkanki i mieszkańcy Warszawy, obywatelki i obywatele Rzeczypospolitej, Polki i Polacy rozproszeni po świecie, przyjaciele Warszawy z kraju i zagranicy, świętujemy dzisiaj  w 2018 roku stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Po roku 1918 dwukrotnie tę wolność traciliśmy. Dlatego tak bardzo się cieszymy, że możemy zwrócić się do Was  naszych następców  ze stolicy Polski suwerennej. W 1918 roku Warszawa była symbolem odradzającej się państwowości i nadziei na pomyślny rozwój. W 2018 roku Warszawa jest europejskim, nowoczesnym, wolnym i otwartym miastem. Życzymy Wam, abyście w roku 2118 przeczytali te słowa w Warszawie, z której jesteście dumni; ze stolicy Polski niepodległej w pokojowej Europie, demokratycznej, tolerancyjnej, nowoczesnej, zamożnej i dzielącej się dobrobytem.

Warszawska Księga Wolności została zainspirowana Deklaracją Podziwu i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych, którą w 1926 roku podpisało 5,5 miliona Polaków. W ten sposób dziękowano Stanom Zjednoczonym za pomoc w odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku.

Koordynatorem projektu z ramienia miasta stołecznego Warszawy jest Dom Spotkań z Historią.