Inne

  • spacer
  • cykle
  • aktualności

Inne

WARSZAWA ZAPAMIĘTANA – cykl letnich spacerów

WARSZAWA ZAPAMIĘTANA – cykl letnich spacerów


spacer cykle aktualności  

Jak wyglądają dziś budynki i miejsca widoczne na starych zdjęciach? Jak Warszawa zmieniła się na przestrzeni lat? Zobacz miasto, które zapamiętali jego najstarsi mieszkańcy.



„Warszawa zapamiętana” to cykl wakacyjnych spacerów, którego celem jest zachęcanie mieszkańców Warszawy do poznawania historii miasta na podstawie wspomnień i opowieści jej najstarszych mieszkańców. W trakcie spacerów przewodnicy pokażą fotografie z domowych albumów i odtworzą relacje związane z tematem wycieczki. Historie i zdjęcia, które dla Was przygotowaliśmy, pochodzą z Archiwum Historii Mówionej. Możecie je znaleźć także na mapie http://www.warszawazapamietana.dsh.waw.pl/.

W 2016 roku Archiwum Historii Mówionej Domu Spotkań z Historią i Ośrodka KARTA uruchomiło projekt „Warszawa zapamiętana” – internetową mapę stolicy. Na stronie zamieszczane są wspomnienia i zdjęcia nagranych przez AHM warszawiaków i warszawianek.

Spotykamy się zawsze o godzinie 16.00. Spacery poprowadzą przewodnicy: Maria Pawlak i Piotr Hummel z WAWstep.

TERMINY SPACERÓW:

14.07 Burżuazyjne Śródmieście
zbiórka: przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego przy Belwederze

Cofnij się do czasów sprzed I wojny światowej i poczuj jak mieszkaniec luksusowego niebotyku wyposażonego w windy i centralne odkurzacze. Pozwól, by przy wejściu powitał cię portier w liberii i rozgość się w wielopokojowym apartamencie. Elegancka dzielnica południowa wyrosła na skraju miasta, gdzie jeszcze pod koniec XIX wieku znajdowały się sady, ogrody i niszczejące dworki. Przejdź się wzdłuż dawnej granicy Warszawy, zobacz stuletnie kamienice i posłuchaj o ich dawnych mieszkańcach.

28.07 Żoliborski WSM – wymarzone M2 w II RP
zbiórka: plac Wilsona (przed kinem Wisła)

Czy chciałbyś zaangażować się w tworzenie wspólnej przestrzeni mieszkaniowej i życie sąsiedzkie? Celem założycieli Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej było zapewnienie taniego i zdrowego mieszkania dla robotników oraz stworzenie członkom spółdzielni warunków do zawiązania zgodnej i aktywnej wspólnoty. Podczas spaceru zastanowimy się, dlaczego ta idea nie przetrwała. Zobaczymy też dobrze zaprojektowane, skąpane w zieleni przedwojenne bloki i porozmawiamy o wymarzonych warunkach do życia.

12.08 Kolonijna społeczność Filtrów
zbiórka: przed kościołem Niepokalanego Poczęcia NMP przy placu Narutowicza

Skąd wzięła się nazwa dzielnicy Ochota? Jak wykształcił się jej kolonijny charakter? Do rozwoju dzielnicy w XIX wieku przyczyniło się powstanie Filtrów i Szpitala Dzieciątka Jezus. W okresie międzywojennym powstały kolonie Staszica i Lubeckiego, Dom Studencki UW „Akademik” przy placu Narutowicza. Wpływ na rozwój dzielnicy w II RP miała intensywna budowa nowych osiedli mieszkaniowych. W trakcie spaceru usłyszymy wspomnienia mieszkańców, które przeniosą nas w czasy tworzenia kolonii.

19.08 Robotnicza Wola – nieistniejąca dzielnica
zbiórka: przed kościołem św. Karola Boromeusza na Chłodnej

Gdzie powstawały pierwsze warszawskie fabryki? Dlaczego Wola stała się symbolem przemysłowego rozwoju miasta i ile kominów można było zliczyć na jej horyzoncie? W trakcie spaceru opowiemy, co produkowano w zapomnianej fabrycznej części Warszawy, gdzie spędzano czas wolny oraz jak mieszkała przedwojenna ludność Woli. Zastanowimy się też, jak po II wojnie światowej zmienił się charakter tej dzielnicy.