Zapraszamy na wystawy i do księgarni:
od wtorku do piątku: 10:00–20:00 (księgarnia 12:00–20:00)
w sobotę i niedzielę: 12:00–20:00 (księgarnia 12:00–20:00)
wstęp wolny
Szukając Solidarności. W rocznicę podpisania porozumień sierpniowych
27.08.2016
- 28.08.2016
Szukając Solidarności. W rocznicę podpisania porozumień sierpniowych
27.08.2016
- 28.08.2016
wydarzenia archiwalne
wydarzenia archiwalne
Rocznica podpisania porozumień sierpniowych
Szukając Solidarności
całodobowa akcja muzyczna / 21 koncertów
Dom Spotkań z Historią / 27.08– 28.08.2016
muzyka / filmy / historia
Dom Spotkań z Historią, instytucja kultury m.st. Warszawy, Sean Palmer i jego Chór Eksperymentalny Gre Badanie oraz Instytut Pamięci Narodowej zapraszają do udziału w 24-godzinnej akcji muzycznej „Szukając Solidarności" w rocznicę podpisania porozumień sierpniowych. Akcja rozpocznie się̨ w Domu Spotkań z Historią, Karowa 20 w Warszawie w sobotę 27 sierpnia o godz. 16:00, a zakończy w niedzielę 28 sierpnia o 16.00. Zapraszamy do udziału w 24-godzinnym „strajku muzycznym"
i 21 koncertach! Do współpracy zaprosiliśmy znanych muzyków i kompozytorów, m. in. Macieja Bilkę „Bilona", Raya Dickaty'ego, Patryka „TikTaka" Matelę, Magdę Navarette, Michała Zadarę
31 sierpnia 1980 roku w gdańskiej Stoczni im. Lenina przedstawiciele strajkujących robotników i komunistycznej władzy podpisali porozumienie zawierające 21 postulatów dotyczących m.in. powstania pierwszych w bloku komunistycznym niezależnych związków zawodowych, prawa do strajku, złagodzenia cenzury, uwolnienia więźniów politycznych, przywrócenia do pracy osób zwolnionych po grudniu 1970 i czerwcu 1976. Podpisanie porozumienia i powstanie NSZZ „Solidarność" było początkiem przemian, które w 1989 roku doprowadziły do obalenia komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej.
Wpisany w 2003 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO dokument zawierający 21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego (MKS) stanie się tematem szczególnego utworu, komponowanego na żywo przez chór eksperymentalny i zaproszonych muzyków. Artyści będą aranżować każdy z postulatów MKS przez kilkadziesiąt minut i wykonywać podczas koncertów o każdej pełnej godzinie. Podczas aranżacji muzycznej będzie można towarzyszyć „strajkującym" muzykom, oglądać filmowe materiały archiwalne poświęcone „Solidarności" oraz posłuchać komentarzy historycznych.
Akcja „Szukając Solidarności" będzie rejestrowana, a 31 sierpnia o 16:00 zapraszamy na pokaz filmu dokumentalnego z tego wydarzenia, w którym swoje role odegrają: chór, kompozytorzy, teksty postulatów, muzyka oraz zmęczenie artystów i upływający czas.
Zapraszamy do Domu Spotkań z Historią lub do wsłuchania transmisji w Internecie na stronie: www.dsh.waw.pl. Transmisja będzie także udostępniona uczestnikom sierpniowego Festiwalu Retroperspektywy w Łodzi.
Nie śpimy! Szukamy solidarności, tak jak strajkujący szukali niezależnie od dzielących ich różnic. Różne osoby, różne podejścia, różne rozumienie, czym jest dla nas „Solidarność" i jak odbierane są dziś postulaty Sierpnia '80 roku. Czy są aktualne? Jak znaleźć porozumienie i szukać solidarności w dzisiejszym społeczeństwie?
Szukając Solidarności / Całodobowa akcja muzyczna / 21 koncertów27.08, godz. 16:00 – 28.08.2014, godz. 16:00
Dom Spotkań z Historią, Karowa 20 w Warszawiewww.dsh.waw.plReżyseria: Sean Palmer
Współpraca: Hanna Radziejowska
Śpiewają: Gre Badanie – Ewa Kalamat, Magdalena Braniewska, Kaja Makaruk, Carolina Albano, Dominika Jagiełło, Małgosia Gąsiorowska, David Sypniewski, Mateusz Gudelis, Rui Ishihara, Sean Palmer, Voice & More – Bartosz Goździkowski, Karolina Goździkowska i Urszula Hajdukiewicz
Komponują i występują (w kolejności koncertów): Sean Palmer, Hubert Zemler, Bartłomiej Woźniak, Marta Mathea Radwan, Magda Navarette, Patryk „TikTak" Matela, Shannon Corey, Wacław Zimpel, Sebastian Świąder, Dominik Strycharski, Mieczysław Litwiński, Elżbieta Rojek, Saba Zuzanna Krasoczko, Urszula Rogala, Michał Zadara, Ray Dickaty, Maria Białota, Maciej Bilka „Bilon"
Współpraca producencka: Inna Siemicz, Alicja Smotryś
Transmisja na żywo: Daniel Kusiak, Robert Duszyński
Dźwięk: Jakub Lenarczyk
Mikrofony: Edward Sosulski
Organizator: Dom Spotkań z Historią
Partner: Instytut Pamięci Narodowej
Patronat medialny: TVP Historia
Edycja w 2014 i 2015 projektu „Szukając Solidarności" miała miejsce w Muzeum Woli, Oddziale Muzeum Warszawy.
Zobacz także:
facebook.com/gre.badaniehttps://www.youtube.com/user/GreBadaniePoprzednie edycje:https://www.youtube.com/watch?v=dDUXBNpC3JY