Archiwum wydarzeń

  • wydarzenia archiwalne
  • wystawy archiwalne

Archiwum wydarzeń

Polacy z wyboru. Rodziny pochodzenia niemieckiego w Warszawie XIX i XX wieku

26.01.2010 - 18.04.2010

Polacy z wyboru. Rodziny pochodzenia niemieckiego w Warszawie XIX i XX wieku

26.01.2010 - 18.04.2010

  • wydarzenia archiwalne
  • wystawy archiwalne
wydarzenia archiwalne wystawy archiwalne  

  Wystawa poświęcona dziejom społeczności pochodzenia niemieckiego w Warszawie w XIX i XX wieku. Większość  fotografii i dokumentów z warszawskich muzeów, archiwów i zbiorów rodzinnych  jest prezentowana po raz pierwszy.

Niemcy byli obecni w Warszawie od początków istnienia miasta, a ich migracja nasiliła się w wieku XVIII (gdy na polskim tronie zasiadali przedstawiciele saskiej dynastii Wettynów) i XIX. W Warszawie – inaczej niż w Łodzi czy Katowicach, gdzie do 1945 roku istniała zwarta i zorganizowana mniejszość niemiecka – przybysze z Niemiec szybko wtapiali się w społeczeństwo polskie i stawali się Polakami i warszawianami.Wystawa przedstawia wkład imigrantów pochodzenia niemieckiego w rozwój architektury, przemysłu, nauki i kultury stolicy, śledzi proces stopniowej i dobrowolnej asymilacji rodzin, które nie tylko oddały wielkie zasługi miastu swoją codzienną pracą, lecz także zapisały piękną kartę solidarności z polskimi dążeniami narodowymi (walka o niepodległość w I wojnie światowej, podczas okupacji i Powstania Warszawskiego).
 
Tomasz Markiewicz, kurator wystawy: "Tragiczne wydarzenia XX wieku, a zwłaszcza okupacja niemiecka podczas II wojny światowej, zepchnęły na drugi plan w świadomości warszawian fakt, że Warszawa przez stulecia była miastem wielokulturowym, w którym pokojowo żyły różne narodowości. Wystawa przypomina o tych zapomnianych kartach historii stolicy, pokazuje Niemców, którzy przybywali do Warszawy przez ostatnie dwieście lat, ale nie w mundurach wrogich armii, lecz dobrowolnie i w pokojowych zamiarach. Muszę podkreślić, że w przygotowaniu wystawy dużą pomoc okazali nam potomkowie niemieckich rodzin mieszkający dziś w Warszawie."
 
Wystawie towarzyszył cykl imprez – spotkania z potomkami rodów, spacery po Warszawie ścieżką niemiecką, pokazy filmów dokumentalnych, warsztaty edukacyjne dla młodzieży, promocje książek i dyskusje.
 
Ekspozycja pod patronatem Prezydent m.st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, współorganizowana z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej.
 
Autorzy wystawy: Tomasz Markiewicz – FWPN, historyk, varsavianista (autor wystaw "Niezłomność kamienic" 2005, "Ćwierć wieku dla Warszawy" 2006, "Powrót miasta. Zielna 37 i okolice – wczoraj, dziś, jutro" 2006); Tadeusz Władysław Świątek, badacz dziejów warszawskich rodów, autor wielu książek na ten temat i m.in. wystawy "Ewangelicy w dziejach Warszawy"; Krzysztof Wittels – Stowarzyszenie Nasz Norblin, etnolog, spokrewniony z rodem Wernerów i Schuchów (autor wystaw "Narodziny nowoczesnej Warszawy", "Kapitalna zmiana – 190 lat Giełdy w Warszawie"), prowadził w DSH cykl spotkań "Wielkie rody przemysłowej Warszawy".