Inne

  • dla dzieci
  • dla rodzin
  • konkursy

Inne

Weź udział w wielkim Wyścigu o Niepodległą!

Weź udział w wielkim Wyścigu o Niepodległą!


dla dzieci dla rodzin konkursy  

Poznaj Polskę, w której żył autor „Lokomotywy”, dowiedz się, kim były sufrażystki i co im dziś zawdzięczasz, odwiedź Marszałka Piłsudskiego i pobaw się z jego psami, naucz się charlestona i tanecznym krokiem wygraj wyścig! Dzieci wraz z opiekunami zachęcamy do udziału w plenerowej grze planszowej Domu Spotkań z Historią.„Wyścig o Niepodległą” to gra, która pozwoli zabrać dzieci w podróż w czasie, aby odkryły najciekawsze wydarzenia społeczne, polityczne i sportowe odradzającej się Polski. Gra przeznaczona jest dla dzieci w wieku 6–14 lat oraz ich opiekunów. Pierwsza rozgrywka odbędzie się 9 września i poprowadzi ją Katarzyna Stoparczyk z radiowej „Trójki”.

Uczestnicy wezmą udział w wiecu sufrażystek i dowiedzą się, jak wyglądały szkoły prawie sto lat temu. Nauczą się szyfrowania, zaśpiewają legionowe pieśni i odkryją, jakie mniejszości narodowe zamieszkiwały Polskę w tamtych czasach. W trakcie gry trafią m.in. do Warszawy i słynnej kawiarni Mała Ziemiańska, do Lwowa, gdzie obejrzą mecz tamtejszej Pogoni z Cracovią oraz do bydgoskiej Szkoły Pilotów, gdzie poznają pilota Franciszka Żwirkę. 

„Wyścig o Niepodległą” wykorzystuje formułę gry planszowej. Zasady są proste: dzieci rzucają kostką i poruszają się po kolejnych polach. Odpowiadają na pytania, rozwiązują zadania, poznają ciekawostki z okresu kształtowania się granic II Rzeczpospolitej i początków niepodległości. Czasem konieczne okaże się przeczekanie kolejki, a innym razem trafi się dodatkowy rzut kostką. Wygra ten, kto pierwszy przebędzie drogę wzdłuż granic odrodzonej Polski.

W grze biorą udział dwuosobowe zespoły – dziecko i opiekun. Opiekunowie pełnią funkcje doradców poza planszą. Na zadawane pytanie dzieci mogą odpowiadać samodzielnie, ale również – skonsultować się z opiekunem (jeżeli nie będzie on znał odpowiedzi, do gry włączy się moderator).

Razem z grą wydane zostały puzzle „Układamy Niepodległą 1918” (49 elementów). Przedstawiają one mapę II Rzeczpospolitej, która stanowi również planszę gry. Wszyscy chętni będą mogli układać puzzle na stolikach ustawionych przy głównej planszy. Puzzle będą nagrodą dla uczestników zabawy.

W grze może wziąć udział od 2 do 6 zespołów, a więc od 4 do 12 graczy.
Terminy gry: 9.09, 16.09, 10.11 o 13:00 i o 15:00. A także: 23.09 o 13:30 i 13.10 o 12:00 i 13:30.
Miejsce: skwer ks. Jana Twardowskiego.

Aby wziąć udział w grze, należy zgłosić drużynę (dziecko i opiekun) na adres: recepcja@dsh.waw.pl oraz wskazać preferowany termin rozgrywki.

W przypadku niesprzyjającej pogody organizator zastrzega sobie prawo do odwołania gry lub zmiany godziny oraz miejsca. W razie wątpliwości prosimy o kontakt z recepcją: 22 255 05 00.

Gra „Wyścig o Niepodległą” została zrealizowana w ramach miejskich obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i projektu „Szkoła niepodległa”. Parterami są: Biuro Edukacji Urzędu m.st. Warszawy i Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń. Grę wydał Dom Spotkań z Historią.