Archiwum publikacji

Archiwum publikacji

Od Kreuz do Krzyża: losy niemieckich i polskich mieszkańców miasta w XX wieku

Od Kreuz do Krzyża: losy niemieckich i polskich mieszkańców miasta w XX wieku


kreuz

kreuz
Pierwszy zeszyt w serii „Z Archiwum Historii Mówionej”. Krzyż (dawniej Kreutz) powstał w XIX wieku jako osada niemiecka. W wyniku ustaleń Traktatu Wersalskiego znalazł się na terenie Niemiec. W czasie II wojny światowej w miasteczku pojawili się polscy robotnicy przymusowi. W 1945 roku większość niemieckich mieszkańców zdecydowała się na ucieczkę przed nadciągającą Armią Czerwoną. Miejscowość w dużej mierze zasiedlili polscy repatrianci ze Wschodu. Broszura przedstawia skomplikowaną historię miasta głosami świadków – Polaków i Niemców, obecnych i dawnych mieszkańców.
Od Kreuz do Krzyża: losy niemieckich i polskich mieszkańców miasta w XX wieku Wstęp, wybór i opracowanie tekstów: Anna Wylegała Nagrania i opracowanie relacji, współczesne zdjęcia świadków: Roland Borchers, Piotr Filipkowski, Anna Wylegała Redakcja: Monika Kapa-Cichocka, Katarzyna Madoń-Mitzner Projekt graficzny: KotBury Wydawcy: Dom Spotkań z Historią, Ośrodek KARTA Oprawa miękka, 56 stron, 10 zł.
W tej chwili tytuł jest niedostępny. Polecamy również drugi zeszyt w serii Warszawa Międzywojenna w pamięci jej mieszkańców oraz publikację zawierającą relacje świadków zebranych w Archiwum Historii Mówionej Ocaleni z Mauthausen.