Program

  • wokół wystaw
  • film

Program

Ogród słów – pokaz filmu Makoto Shinkaia

27.08.2017
godzina 18:00

Ogród słów – pokaz filmu Makoto Shinkaia

27.08.2017
godzina 18:00

  • wokół wystaw
  • film
wokół wystaw film  

Piętnastoletni Takao ma nietypową, jak na licealistę, pasję: marzy o projektowaniu butów. W jednym z tokijskich parków znajduje kryjówkę, gdzie w spokoju tworzy kolejne szkice. Zielona oaza okazuje się także schronieniem dla nieco starszej od niego kobiety, Yukari, którą chłopak zaczyna spotykać tam w deszczowe dni.

Makoto Shinkai, twórca jednych z najbardziej docenianych przez krytyków animacji ostatnich lat, nieformalnie obwołany został artystycznym następcą Hayao Miyazakiego, założyciela legendarnego studia Ghibli. Filmy młodego twórcy koncentrują się na międzyludzkich relacjach – także tych trudnych; powracającym wątkiem jest temat miłości, samotności, przełamywania pozornie nieprzekraczalnych granic pomiędzy ludźmi. Podobnie jest także w subtelnym, poetyckim „Ogrodzie słów”. Wiele wydarza się tu między słowami, a krajobraz, w którym spotykają się bohaterowie, staje się ich milczącym towarzyszem. Olśniewająca warstwa wizualna filmu i piękna fortepianowa muzyka to charakterystyczne elementy stylistyki Shinkaia, słynącego z niezwykle realistycznych portretów miasta – wypełnionych neonami ulic, dzikich zielonych enklaw i znanych tylko uważnym mieszkańcom zaułków. Młode pokolenia Japończyków organizują już wycieczki szlakiem jego filmów, które jak żadne inne oddają magię lokalnych krajobrazów.

Współorganizatorem pokazu jest Japan Foundation.

„Ogród słów” (Japonia 2013, 42’)
Reżyseria: Makoto Shinkai, Japonia 2013, 46’
Scenariusz: Midori Motohashi, Makoto Shinkai
Muzyka: Motohiro Hata, Daisuke Kashiwa
Wytwórnia: CoMix Wave
Nagrody: Kobe Theatrical Film Award 2013; Fantasia IFF 2013 – Nagroda im. Satoshi Kona za Osiągnięcia w Animacji; Nagroda Publiczności dla Najlepszej Animacji Pełnometrażowej; Stuttgart Festival of Animated Film 2014 – AniMovie Award; iTunes Best Animation 2013