Program

  • wokół wystaw
  • spotkanie

Program

Pinel T-4. Zabijanie z przekonania

01.09.2017
godzina 18:00

Pinel T-4. Zabijanie z przekonania

01.09.2017
godzina 18:00

  • wokół wystaw
  • spotkanie
wokół wystaw spotkanie  

 

Spotkanie poświęcone wystawie „Pinel T-4. Zabijanie z przekonania”, której fragmenty zaprezentujemy w przestrzeni DSH do 4 września. 

Tematem wystawy są morderstwa eutanazyjne, których dokonywali Niemcy na ludności zamieszkującej tereny okupowane w czasie II wojny światowej. Państwo nazistowskie domagało się jednolitego, rasowo czystego, zdrowego społeczeństwa, dlatego osoby chore psychicznie i niepełnosprawne były przetrzymywane i zabijane od 1939 roku. Pacjenci szpitali i zakładów opiekuńczych stali się pierwszymi ofiarami zorganizowanych, masowych morderstw, poprzedających Holocaust. Celem wystawy jest uświadomienie i informowanie społeczeństwa o zbrodniach nazistowskich. Jest to część działań grupy pod nazwą Gedenkort-T4, która wspiera starania o upamiętnienie tych zbrodni i o miejsce informacyjne przy ul. Tiergartenstrasse 4 w Berlinie. 

W spotkaniu wezmą udział Michael Gollnow (kurator i inicjator wystawy), Annemarie Foertner (pracownik socjalny) oraz Lucyna Brendle (kordynator polsko-niemieckiej współpracy Pinel gGmbH w Berlinie).