Program

  • spotkanie

Program

Rewolucja międzypaździernikowa. Polska 1956–1957

13.10.2017
godzina 18:00

Rewolucja międzypaździernikowa. Polska 1956–1957

13.10.2017
godzina 18:00

  • spotkanie
spotkanie  

Spotkanie z prof. Jerzym Kochanowskim, autorem książki „Rewolucja międzypaździernikowa. Polska 1956–1957”.

Marzec 1953. Umiera Stalin.
Marzec 1956. Umiera Bierut.
Z mroków stalinizmu wyłania się nowy porządek. Ale nie o tym jest ta książka. Jest o zwykłych ludziach sprzed sześciu dekad. O Polakach, którzy pragnęli odrobiny normalności po latach terroru. O wyglądaniu zza „żelaznej kurtyny”.

Jest też o pieniądzach i korupcji, pracy i bezrobociu, chuligaństwie i prostytucji, wyborach miss i świadomym macierzyństwie, otwarciu na świat i marzeniach o własnym samochodzie. O młodzieży wieku atomowego, tęsknocie za Zachodem i roli Kościoła. O namiastce wolności, która wtedy wydawała się czymś tak wielkim, że można się nią było zachłysnąć. Najnowsza książka Jerzego Kochanowskiego opowiada o tym, co nam dał Październik ’56. I co potem na długie lata odebrała nam Polska Ludowa. 

Uczestnicy spotkania:

Aleksandra Boćkowskaprowadząca, redaktorka i dziennikarka, współpracuje m.in. z „Gazetą Wyborczą” i „Wysokimi Obcasami Extra”. Autorka książki „To nie są moje wielbłądy. O modzie w PRL” oraz „Księżyc z Peweksu. O luksusie w PRL”.

Daniel Passent – polski dziennikarz i dyplomata, wieloletni felietonista tygodnika społeczno-politycznego „Polityka” i ambasador RP w Chile, także tłumacz, satyryk i autor książek.

Prof. Włodzimierz Borodziej – polski historyk, specjalizujący się w historii najnowszej, profesor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki na UW.

Prof. Andrzej Friszke – polski historyk, członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej, członek Rady IPN, profesor nauk humanistycznych, członek korespondent PAN.