Program

  • wokół wystaw
  • spotkanie

Program

From Poland with Love. Sto lat relacji polsko-amerykańskich

07.11.2017
godzina 18:00

From Poland with Love. Sto lat relacji polsko-amerykańskich

07.11.2017
godzina 18:00

  • wokół wystaw
  • spotkanie
wokół wystaw spotkanie  

American Center Warsaw, Dom Spotkań z Historią i Międzynarodowy Instytut Społeczeństwa Obywatelskiego zapraszają na wykład amerykańskiego historyka prof. Neala Pease „From Poland with Love. Sto lat relacji polsko-amerykańskich”.

Profesor Neal Pease jest hisotykiem na Uniwersytecie Wisconsin i redaktorem naczelnym The Polish Review. Specjalizuje się we współczesnej historii Polski i Europy Środkowej, na którą patrzy z perspektywy Stanów Zjednoczonych. Szczególnym zainteresowanie darzy relacje polsko-amerykańskie.

Rozmowa będzie moderowana przez Macieja Gorgola z Międzynarodowego Instytutut Społeczeństwa Obywatelskiego. Dyskusja ogniskować będzie wokół kamieni milowych relacji polsko-amerykańskich, takich jak m.in. miejsce Pułaskiego i Kościuszki w zbiorowej pamięci Amerykanów; 13. punkt słynnego przemówienia prezydenta Woodrowa Wilsona, w którym postulował powrót Polski na mapę; lata 1945–1989 i dwie niezwykłe postacie papież Jan Paweł II i prezydent Ronald Reagan; współpraca po 1989 roku w ramach NATO i optyka administracji prezydenta Trumpa.

Wydarzenie z udziałem prof. Neala Pease'a jest częścią programów towarzyszących wystawie „From Poland with Love”.