Program

  • wokół wystaw
  • spotkanie

Program

Niedziela z wystawą From Poland with Love

12.11.2017
godzina 14:00

Niedziela z wystawą From Poland with Love

12.11.2017
godzina 14:00

  • wokół wystaw
  • spotkanie
wokół wystaw spotkanie  

Zapraszamy na dzień poświęcony wystawie „From Poland with Love”. Poza oprowadzaniem kuratorskim przygotowaliśmy warsztaty plastyczne, genealogiczne i grafologiczne.

Dzień po świętowaniu 99. rocznicy odzyskania niepodległości przypominamy zapomnianą historię wdzięczności Polaków dla Amerykanów za pomoc dyplomatyczną i humanitarną dla odradzającej się Polski. To również okazja, by wśród 5 milionów podpisów, będących fascynującym dokumentem i dowodem wdzięczności Polaków, poszukać podpisów swoich przodków i odkrywać dzieje rodziny. 


14:00 – Oprowadzanie po wystawie oraz prezentacja portalu po polsku i angielsku

O wystawie opowiedzą jej kurator Adam Safaryjski oraz Zuzanna Schnepf-Kołacz.


15:00 – Warsztaty genealogiczne „Znajdź swoich bliskich”

Specjalista od badań genealogicznych opowie, jak szukać swoich bliskich w Deklaracji (przy użyciu portalu Polska 1926), a następnie jak odnaleźć dodatkowe informacje o nich w innych dostępnych bazach i archiwach. Prowadzenie: Michał Majewski.


16:00 – Warsztaty grafologiczne dla rodzin „Podpisz się, a powiem Ci kim jesteś”

Czego można dowiedzieć się o osobie na podstawie jej charakteru pisma? Co mówi nasze pismo lub rysunki o nas? Grafolog przeanalizuje prace, które stworzą uczestnicy warsztatów oraz omówi podpisy znanych osób z Deklaracji – np. Piłsudskiego, Schulza, porówna i opowie o zmianach w podpisie dziecięcym i dorosłym np. Miłosza, Kantora, Szaflarskiej. Ponadto poznacie metody odczytywania pisma ręcznego oraz dowiecie się o różnych typach pisma – jak zmieniały się na przestrzeni dziesięcioleci i wieków, jak różniły się pod względem czcionki (np. pismo gotyckie), o kaligrafii (pokażemy przykłady w Deklaracji), o znaczeniu odręcznego pisma w przeszłości i dzisiaj w dobie komputerów; o zmianach, jakie przyniosło odkrycie druku. Prowadzenie: Oliwia Przybysz.

Pomysłodawczynią obydwu warsztatów jest Zuzanna Schnepf-Kołacz.


17:00 – Oprowadzanie po wystawie oraz prezentacja portalu po polsku i angielsku

O wystawie opowie Zuzanna Schnepf-Kołacz.


13:00–18:00 – Rodzinne warsztaty plastyczne

„Pokoloruj międzywojenny świat” (warsztaty dla dzieci do 5 roku życia)

Po odzyskaniu niepodległości Warszawa bardzo intensywnie się rozwijała. Dziś stolicę z tego okresu możemy poznać między innymi dzięki archiwalnym fotografiom. Naszym zadaniem będzie uruchomić wyobraźnię i ozdobić zdjęcia, tak aby czarno-biały świat zyskał barwy!


„Jak miał na imię pradziadek i praprababcia? Tworzymy drzewo genealogiczne” (warsztaty dla dzieci w wieku 6-9 lat)

Genealogia to nauka zajmująca się badaniem więzi rodzinnych. Zadaniem uczestników warsztatów będzie stworzenie własnego drzewa genealogicznego, w którym uwzględni jak najwięcej członków swojej rodziny. Postaramy się, aby nasze drzewa były jak najbardziej kolorowe i oryginalne, a przy okazji przypomnimy sobie imiona przodków.


„Warsztaty kaligraficzne” (warsztaty dla dzieci od 10 roku życia)

W różnych epokach historycznych ludzie korzystali z bardzo wielu rozmaitych czcionek, czyli krojów pisma. Ich wygląd był uzależniony od narzędzia pisarskiego, a także panującej wówczas mody. W czasie warsztatów poznamy kilka dawnych krojów pisma i spróbujemy naśladując je napisać własne imię i nazwisko.


Każdy z uczestników warsztatów będzie mógł dodatkowo zrobić własną przypinkę z Ignacym Janem Paderewskim, bądź ozdobić ją według własnego pomysłu.

Prowadzenie: Weronika Dorociak