Program

  • spotkanie
  • kawiarnia

Program

Filipiny: boks i polityka

26.11.2017
godzina 16:00

Filipiny: boks i polityka

26.11.2017
godzina 16:00

  • spotkanie
  • kawiarnia
spotkanie kawiarnia  

Na czym polega muay thai? Dlaczego Filipińczycy uwielbiają ten sport? Co ma boks do polityki? Czy na wyspie Mindanao wciąż trwa stan wojenny? Porozmawiamy o aktualnej sytuacji na wyspach w kontekście bezpieczeństwa turystów. Zajrzymy do sal bokserskich, miejscowości San Ferndando, słynącej z realistycznych ukrzyżowań w Wielki Piątek, do jaskini z podziemną rzeką w Puerto Princesa i do Intramuros – czyli na starówkę w Manili.

 

Pojedźmy razem w nietypową podróż po Filipinach. Nie będzie ona wiodła szlakiem rajskich wysp i turystycznych atrakcji, a… sal bokserskich. Boks jest na Filipinach rodzajem sportu narodowego. Ścisły związek boksu z polityką na Filipinach symbolizuje Emmanuel „Manny” Pacquiao, jeden z najlepszych zawodników w historii tego sportu oraz aktywny polityk, popierający kontrowersyjnego prezydenta Rodrigo Duterte. 

Katarzyna Maniszewska, podczas miesięcznej podróży odwiedziła m.in. objętą stanem wojennym wyspę Mindanao, trenowała boks w lokalnych klubach i starała się dowiedzieć więcej o sytuacji społeczno-politycznej oraz zagrożeniach w regionie. Podczas spotkania w kawiarni Karowa 20 podróżniczka opowie m.in. o historii niezwykłej kariery Pacquiao i o tym, dlaczego Filipińczycy uwielbiają boks. Poznamy także kulisy walk toczących się na Mindanao i bieżącą sytuację na wyspach, w szczególności w kontekście bezpieczeństwa turystów. Podczas prezentacji zajrzymy także m.in. do małej miejscowości San Fernando, słynącej z realistycznych ukrzyżowań w Wielki Piątek, do jaskini z podziemną rzeką w Puerto Princesa i do Intramuros - czyli na starówkę w Manili. 

Katarzyna Maniszewska podróżuje samodzielnie, z plecakiem. Jest autorką książek „Podróżnik bez powodu. Łut szczęścia” i „Podróżnik bez powodu. W 40 dni dookoła świata”. Zawodowo jest naukowcem zajmującym się tematem terroryzmu w Collegium Civitas.
Więcej informacji: Podróżnik bez powodu