Program

  • wokół wystaw
  • spotkanie

Program

Marjan Fuks. Pierwszy fotoreporter II RP – oprowadzanie kuratorskie

02.12.2017
godzina 14:30

Marjan Fuks. Pierwszy fotoreporter II RP – oprowadzanie kuratorskie

02.12.2017
godzina 14:30

  • wokół wystaw
  • spotkanie
wokół wystaw spotkanie  

Krzysztof Wójcik (Polska Agencja Fotografów FORUM), kurator i pomysłodawca wystawy, opowie o najsłynniejszym, lecz zapomnianym dziś fotoreporterze II RP.​​​​​​​

Wystawa zdjęć Marjana Fuksa nawiązuje do zbliżających się obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W 1910 roku Marjan Fuks założył prywatną agencję fotograficzną, która dostarczała zdjęcia do najważniejszych polskich tytułów prasowych i agencji zagranicznych. Zakład mieścił się w samym sercu Warszawy, w Willi Marconiego u zbiegu Alej Jerozolimskich i ul. Marszałkowskiej, tuż obok Dworca Głównego.

Pomysłodawcą i kuratorem wystawy jest Krzysztof Wójcik – fotograf i współtwórca Polskiej Agencji Fotografów FORUM – który swoją przygodę z Marjanem Fuksem rozpoczął od zdjęcia przedstawiającego mężczyznę w czarnych okularach i kapeluszu, stojącego na stopniu dorożki. Jedną ręką podtrzymywał ogromną drabinę, w drugiej miał sporą tabliczkę z napisem: „Fotografuje Marjan Fuks”: Sam od lat pracuję w agencji, dlatego postanowiłem sprawdzić kto zacz. Z czasem zaczęła wyłaniać się z tych poszukiwań niezwykle barwna postać.

Wystawa będzie dostępna w DSH do 25 lutego 2018 roku. Wstęp wolny.  
Kurator: Krzysztof Wójcik, Polska Agencja Fotografów FORUM          
Partner wystawy: Narodowe Archiwum Cyfrowe i Polska Agencja Fotografów FORUM
Patroni medialni: Polskie Radio, dzieje.pl, Gazeta Wyborcza, portal wyborcza.pl Warszawa