Program

  • film
  • spotkanie

Program

Stan wojenny – przegląd filmowy

13.12.2017
godzina 17:00

Stan wojenny – przegląd filmowy

13.12.2017
godzina 17:00

  • film
  • spotkanie
film spotkanie  

W 36. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego zapraszamy na projekcje filmowe przypominające ten okres w historii Polski. 

W PROGRAMIE:

godz. 17:00 – Rozkaz – stan wojenny (dok., 2004, 25')

Jak wyglądała droga od powstania „Solidarności” i podpisania porozumień sierpniowych aż do dnia wprowadzenia stanu wojennego? Film udowadnia, że władze PRL przygotowywały się do konfrontacji i rozprawy z opozycją już od Sierpnia 1980 roku. Dzięki zebranym materiałom twórcy obalają tezę, zgodnie z którą gen. Wojciech Jaruzelski zdecydował się wprowadzić stan wojenny z obawy przed interwencją ZSRR. Film przygotowano na podstawie dokumentacji zgromadzonej w Ośrodku Karta.

 

godz. 17:30 – Sieroty spod znaku Wrony, reż. Anna Plaszczyk (dok., 2008, 25')

Dokument poświęcony dzieciom, których rodzice 13 grudnia 1981 roku zostali aresztowani, uwięzieni, skazani lub internowani w po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce. Inspiracją dla twórców była piosenka napisana przez Jacka Kaczmarskiego „Kołysanka” o dzieciach, które na początku stanu wojennego trafiły do domów dziecka z przyczyn politycznych.

 

godz. 18:00 – Ostatni dzwonek, reż. Magdalena Łazarkiewicz (fab., 1989, 107')

Bohaterem filmu jest Krzysiek Buk, który zostaje wyrzucony z gdańskiego liceum za kolportaż ulotek. Chłopak trafia do prowincjonalnej szkoły, gdzie początkowo przyjmowany jest z nieufnością. Z czasem integruje się z nową klasą i wspólnie postanawiają przygotować spektakl teatralny o politycznej wymowie. Spotyka się to z ostrym sprzeciwem dyrekcji. Film jest pochwałą młodości i bezkompromisowości, nawet jeżeli pociąga to za sobą poważne konsekwencje.