Program

  • wokół wystaw
  • warsztaty

Program

Brąz Van Dyke – warsztaty fotograficzne

07.04.2018
godzina 12:00

Brąz Van Dyke – warsztaty fotograficzne

07.04.2018
godzina 12:00

  • wokół wystaw
  • warsztaty
wokół wystaw warsztaty  

Warsztaty fotograficzne towarzyszące wystawie „Marjan Fuks. Pierwszy fotoreporter II RP”Na zajęcia obowiązują zapisy, liczba miejsc ograniczona. Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres: recepcja@dsh.waw.pl
 


Brąz Van Dyke to jedna z najstarszych technik fotograficznych, pozwalająca na uzyskiwanie metodą stykową pozytywów o ciepłej, brązowej barwie. Uczestnicy warsztatów nauczą się wykonywać odbitki tą metodą. Zajęcia poprowadzą: Łukasz Gietka i Greg Ostrowski.


Zdjęcia wywoływane są w czystej wodzie i następnie utrwalane w roztworze wodnym tiosiarczanu sodu. Technika ta została odkryta w 1842 roku przez uczonego Johna Herschela, a jej ostateczna wersja pod nazwą Van Dyke Brown przez W. J. Nichola w 1899 roku. Nazwę techniki zaczerpnięto od nazwy pigmentu malarskiego pochodzenia organicznego znanego od XVII wieku.


Łukasz Gietka jest absolwentem Studium Fotografii ZPAF. Pracę dyplomową wykonywał w technice mokrego kolodionu ponad 8 lat temu, kiedy nie był on jeszcze "modny", od tego czasu propaguje  i prowadzi warsztaty m.in. z tej pięknej i trudnej techniki. Uczył się technik szlachetnych u prof.  Konrada Pollescha, prof. Andrzeja Pytlińskiego, Georgii Krawiec, Jessici Fergusson. 


Greg Ostrowski jest fotografem zawodowym od 1993 roku. Pracował dla wielkich agencji reklamowych i znanych marek produktów, a także dla agencji modelek, w tym również w Paryżu. Opublikował także cykl artykułów na temat technik polaroidowych w magazynie „POZYTYW”, artykuł w „Heritage POLSKA”, zaś w cyklu „Przeżyj akt” w magazynie „FOTO” –  artykuł „Ciało i rekwizyt”.