Program

  • cykle
  • spotkanie

Program

SPOJRZENIA NA TERRORYZM – Socjologia terroryzmu

20.04.2018
godzina 18:00

SPOJRZENIA NA TERRORYZM – Socjologia terroryzmu

20.04.2018
godzina 18:00

  • cykle
  • spotkanie
cykle spotkanie  

Czy europejskie służby są w stanie zapobiegać atakom terrorystycznym? Jak prognozować trendy w rozwoju terroryzmu? Czy analiza socjologiczna może pomóc w efektywnej walce z terroryzmem? Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Spojrzenia na terroryzm”.
 Zmienia się charakter ataków terrorystycznych w Europie oraz sposób ich przeprowadzenia. Ataki, coraz częściej samobójcze, dokonywane są przy użyciu przedmiotów codziennego użytku. Według badań Europolu zaledwie 2 proc. zamachów w latach 2009-2014 było motywowane religijnie, a zaledwie  0,7 proc było związane z islamem. Liczba ofiar zamachów Europie spada. Mimo że co raz trudniej zorganizować zamach terroryści wciąż mogą liczyć, że ich działania trafią na podatny grunt.

W Polsce według sondażu IBRiS (listopad 2017), wykonanego na zlecenie „Rzeczpospolitej", 29 proc. badanych obawia się, że mogłoby dojść do tego typu ataku. Z drugiej strony jednak wzrosło poczucie zagrożenia islamskim ekstremizmem – według sondażu IBRIS w 2014 wynosiło 3,9 proc., podczas gdy w lipcu 2017 już 20,3 proc. Polskie MSZ określa zagrożenie zamachami terrorystycznymi w Polsce jako „niewielkie”.

Czy to oznacza, że europejskie służby są w stanie zapobiegać atakom? Czy możemy prognozować trendy w rozwoju terroryzmu? Czy analiza socjologiczna może pomóc w efektywnej walce z terroryzmem? Jak zagrożenie atakami koresponduje z rzeczywistym ryzykiem takiego wydarzenia? Na te pytania spróbujemy odpowiedzieć wraz z ekspertami ds. terroryzmu i socjologami. W debacie wezmą udział: dr Anna Matczak z (Collegium Civitas), Paweł Cywiński, portal (uchodźcy.infoMagazyn Kontakt), dr Łukasz Jurczyszyn (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych) oraz Mateusz Luft (Magazyn KontaktRadio TOK FM).

Organizatorzy proszą o potwierdzenie obecności na adres: cbnt@civitas.edu.pl

Cykl ma na celu przybliżenie historii terroryzmu oraz pokazanie jego złożoności z perspektywy różnych nauk: ekonomii, politologii, nauk o bezpieczeństwie, medioznawstwa, literaturoznawstwa, socjologii i psychologii. Spotkania stanowią okazję do dyskusji o ewolucji terroryzmu i analogiach pomiędzy wydarzeniami XX wieku a współczesnymi wyzwaniami. Styczniowe spotkanie zostanie poświęcone terroryzmowi w ujęciu nauk o bezpieczeństwie.

Organizatorzy: Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas, DSH.