Program

  • wokół wystaw
  • spotkanie

Program

Afro PRL – wernisaż wystawy i koncert Mamadou Dioufa

21.04.2018
godzina 18:00

Afro PRL – wernisaż wystawy i koncert Mamadou Dioufa

21.04.2018
godzina 18:00

  • wokół wystaw
  • spotkanie
wokół wystaw spotkanie  

Egzotyczne instrumenty, ciemne twarze, obce, śpiewne słowa… Brazylia? Osada nad Amazonką? Nie. Marszałkowska w sierpniu – tak w polskiej prasie opisywano Światowy Festiwal Młodzieży i Studentów w Warszawie w 1955 roku. Dlaczego PRL chciał uchodzić za dobre miejsce do życia dla Afrykanów, którzy zdecydowali się przyjechać nad Wisłę, aby studiować, pracować, rozwijać swoją karierę? Zapraszamy na wernisaż naszej nowej wystawy!
 Zaczynamy o godzinie 18:00. Po oficjalnym otwarciu rozmowę z Mamadou Dioufem i Janem Morkiem poprowadzi kurator wystawy, Bartosz Nowicki. Wieczór zakończy się koncertem Mamadou Dioufa.

Mamadou Diouf – urodził się w Senegalu w 1963 roku, ale mieszka w Warszawie od ponad 30 lat. Z wykształcenia weterynarz, z wyboru muzyk, animator kultury i prezenter Polskiego Radia RDC. Założyciel Fundacji „Afryka Inaczej”, członek I kadencji Społecznej Rady Kultury przy Prezydencie miasta Warszawy. Autor kilku publikacji m.in. „Afrykański Spacerownik po Warszawie”, „Mała książka o rasizmie” dla dzieci i współautor „Afryka w Warszawie”. Na stronie afryka.org prowadzi blog, gdzie komentuje bieżące sprawy w Polsce, głównie pod kątem sytuacji społeczności afrykańskiej.

Jan Morek – urodzony w 1940, absolwent socjologii na UW. Od 1966 do 1993 fotoreporter, najpierw w Wydawnictwie Polonia, później w Agencji Interpress. W latach siedemdziesiątych był wielokrotnie nagradzany na krajowych konkursach fotografii prasowej, a także na World Press Photo.Od 1993 współpracował z rozmaitymi wydawnictwami, głównie z Wydawnictwem Artystycznym i Filmowym, czego efektem jest 10 autorskich albumów fotograficznych. Najważniejsze z nich to dwie niezależne edycje albumu „Polska”. Pierwszy z tych albumów osiągnął rzadko spotykany w tej dziedzinie sukces – miał 14 wydań, a łączny nakład przekroczył 70 tys. egzemplarzy. Ponadto wydał trzy albumy o Warszawie, a także o Zamku Królewskim w Warszawie. W 2010 roku wydawnictwo BOSZ opublikowało jego album „Fotografie z PRL-u”.

Wystawa prezentuje zdjęcia Afrykanów w Polsce, które ukazywały się w prasie codziennej począwszy od V Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów w 1955 roku, przez wydarzenia z 1960 roku czyli tzw. „roku Afryki”, a na studenckich zdjęciach z lat 80. kończąc. To pierwsza wystawa, która skupia się na sposobie przedstawiania i opisywania Afrykanów mieszkających lub przebywających w naszym kraju. Zdjęcia prasowe, wycinki z gazet, fotografie z prywatnych archiwów Afrykanów (w tym Mamadou Dioufa) oraz fragmenty kroniki ze studium języka polskiego dla cudzoziemców w Łodzi (tzw. „Wieża Babel”) nie tylko pokazują, jaki był ich wizerunek, ale również – w jaki sposób kreowały go ówczesna władza i prasa. Więcej informacji.