Program

  • cykle
  • książka
  • spotkanie

Program

SPOTKANIE Z KSIĄŻKĄ – Baronówna. Na tropie Wandy Kronenberg

25.04.2018
godzina 18:00

SPOTKANIE Z KSIĄŻKĄ – Baronówna. Na tropie Wandy Kronenberg

25.04.2018
godzina 18:00

  • cykle
  • książka
  • spotkanie
cykle książka spotkanie  

Najgroźniejsza polska agentka. Śledztwo dziennikarskie. Fakty, których dotąd nikt nie połączył. Jaką rolę miała do odegrania Wanda Kronenberg? Dlaczego jej imię wymazano z kart historii? Zapraszamy na spotkanie z Michałem Wójcikiem, autorem książki „Baronówna. Na tropie Wandy Kronenberg”.

Kiedy wybucha wojna, córka barona Kronenberga ma 17 lat. Jej rodzinny pałac zostaje spalony, a żydowskie pochodzenie jest jak wyrok śmierci. Ale Wanda nie myśli o ucieczce i wierzy, że przechytrzy wszystkich. Przepiękna baronówna donosi NKWD, pisze meldunki dla AK, jest prawą ręką asa Gestapo. Prowadzi własną wojnę. Fascynuje, rozkochuje i sprawia, że ludzie znikają. O jej względy walczą najwyżej postawieni mężczyźni, ale to ona rozdaje karty. I nie boi się niczego i nikogo.

Po wojnie Wanda nie przestaje uwodzić. Teczka z jej nazwiskiem trafia na biurko oficera UB. Kilkadziesiąt lat później śladem tajemniczej agentki rusza dziennikarz i historyk Michał Wójcik. Odkryje fakty, których nikt wcześniej nie połączył.

Jaką rolę miała do odegrania najgroźniejsza polska agentka? Kim byli jej kochankowie? Dlaczego jej imię wymazano z kart historii? Odpowiedzi na te pytanie poznamy podczas spotkania z autorem książki. Rozmowę poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge.

Michał Wójcik – historyk, dziennikarz, laureat Nagrody Historycznej „Polityki” za napisaną wspólnie z Emilem Maratem książkę o Stanisławie Likierniku „Made in Poland”. Współautor bestellerowych „Ptaków drapieżnych”, historii likwidatora z AK Lucjana „Sępa” Wiśniewskiego. Autor wydanego w 2017 roku wywiadu rzeki z Zofią Posmysz „Królestwo za mgłą”.