Program

  • spotkanie

Program

Antoni Dygat: architekt niespełniony

17.05.2018
godzina 18:00

Antoni Dygat: architekt niespełniony

17.05.2018
godzina 18:00

  • spotkanie
spotkanie  

Zapraszamy na spotkanie, którego bohaterem będzie Antoni Dygat, wybitny, choć dziś nieco zapomniany architekt. Opowiemy o jego niezwykłym życiu i przypomnimy liczne dokonania zawodowe.Antoni Dygat, wychowany i wykształcony we Francji, całe zawodowe życie poświęcił budowaniu II RP. Był indywidualistą, profesjonalistą i perfekcjonistą. Nie należał do głównego nurtu – obrał własną drogę i skutecznie realizował wytyczone cele.

Był nie tylko wziętym i wszechstronnym projektantem, lecz także tłumaczem, publicystą i nauczycielem. Pozostawił po sobie kilkadziesiąt zrealizowanych obiektów – wśród nich gmach Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych i Wojskowego Instytutu Geograficznego, ikoniczny budynek biurowy w Gdyni, liczne kamienice dochodowe oraz stacje nadawcze Polskiego Radia.

Nowa władza nie doceniła jego talentu, wiedzy i zaangażowania – został zmuszony do emigracji. Choć wraz z rodziną osiadł w Brazylii i tam rozpoczął pracę zawodową, tęsknił za ojczyzną i wciąż kreślił plany realizacji swoich największych marzeń, które nieodmiennie związane były z Warszawą.

Prowadzenie: Tomasz Lachowski – inżynier architekt zajmujący się brandingiem. Od 1997 roku prowadzi studio Definition Design. Wydał albumy: „Nie tylko plakat – polska grafika reklamowa Dwudziestolecia” i „Permanentny remanent – polska grafika reklamowa w czasach PRL-u”​​​​​​​, a także książki: „Był sobie Konstancin”​​​​​​​ oraz „Konstancin – obrazy z przeszłości”​​​​​​​. Przygotował opracowania poświęcone twórczości Marcina Weinfelda, Romana Piotrowskiego i Piotra Czyżewskiego. Autor monografii Antoniego Dygata.