Program

  • spotkanie
  • cykle

Program

SPOJRZENIA NA TERRORYZM – Psychologia terroryzmu

25.05.2018
godzina 18:00

SPOJRZENIA NA TERRORYZM – Psychologia terroryzmu

25.05.2018
godzina 18:00

  • spotkanie
  • cykle
spotkanie cykle  

Z jakich przyczyn pewne osoby decydują się na przyłączenie do różnych organizacji terrorystycznych? Czy jest coś, co ich łączy? Jakie sa psychologiczne źródła terroryzmu? Zapraszamy na kolejne seminarium z cyklu „Spojrzenia na terroryzm”.Racje, które stoją za przyłączaniem się indywidualnych osób do organizacji terrorystycznych, są inne dla każdej z nich – a jednocześnie posiadają wspólne źródła. Rozpoznanie czynników sprzyjających radykalizacji i rekrutacji jest jednym z najważniejszych narzędzi przeciwdziałania zagrożeniom terrorystycznym. Jest to tym istotniejsze, że współczesna Europa stoi przed zagrożeniem zarówno ze strony „religijnego fundamentalizmu”, jak i „zbrodni przemocy i nienawiści” (grup ksenofobicznych, faszyzujących). Dodatkowym ważnym aspektem jest analiza jednostek, które pomimo braku przynależności do organizacji terrorystycznych utożsamiają się z nimi oraz od nich czerpią. Kolejną grupą, na którą warto zwrócić uwagę, są osoby działające z prywatnych pobudek. Zasadna będzie więc analiza ryzyka uwzględniająca cechy osobowości, potencjalne zaburzenia, doświadczenia oraz istotne zmiany w zachowaniu.

25 maja w dyskusji o psychologicznych źródłach terroryzmu wezmą udział: Mariola Wołoszyn, psycholog i wykładowca Collegium Civitas, Dariusz Piotrowicz, psycholog policyjny w Komendzie Stołecznej Policji (2004–2010) i wykładowca Uniwersytet SWPS oraz ekspert ds. terroryzmu Andrzej Mroczek z CBnT. Po dyskusji panelowej nie zabraknie czasu na pytania od publiczności.

Wstęp wolny. Organizatorzy proszą o potwierdzenie obecności na adres: cbnt@civitas.edu.pl

Cykl ma na celu przybliżenie historii terroryzmu oraz pokazanie jego złożoności z perspektywy różnych nauk: ekonomii, politologii, nauk o bezpieczeństwie, medioznawstwa, literaturoznawstwa, socjologii i psychologii. Spotkania stanowią okazję do dyskusji o ewolucji terroryzmu i analogiach pomiędzy wydarzeniami XX wieku a współczesnymi wyzwaniami. Dowiedz się więcej o cyklu.

Organizatorzy: Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas, Dom Spotkań z Historią.