Program

  • spotkanie
  • warsztaty
  • inne
  • wokół wystaw

Program

Noc Muzeów w DSH

19.05.2018
godzina 19:00

Noc Muzeów w DSH

19.05.2018
godzina 19:00

  • spotkanie
  • warsztaty
  • inne
  • wokół wystaw
spotkanie warsztaty inne wokół wystaw  

Premiera książki Agaty Tuszyńskiej, koncert Sahel Blues, warsztaty fotograficzne i zajęcia dla dzieci. Warszawa przed I wojną światową, Afrykanie w PRL-u i Marzec 1968, czyli nasze wystawy. W tym roku stawiamy na różnorodność! (Godzinowy program poniżej).Noc Muzeów w DSH rozpoczniemy premierą książki Agaty Tuszyńskiej „Bagaż osobisty. Po Marcu”. To wielogłosowa opowieść grupy przyjaciół – pomarcowych emigrantów – którzy opuścili Polskę z „dokumentem podróży”, stwierdzającym, że jego okaziciel nie jest już obywatelem tego kraju. Po pięćdziesięciu latach autorki odnalazły tych, którzy wtedy wyjeżdżali i stworzyły polifoniczną opowieść pokolenia ’68 bogato ilustrowaną zdjęciami z archiwów rodzinnych bohaterów. Spotkanie z Agatą Tuszyńską poprowadzi Renata Kim („Newsweek”). Fragmenty książki przeczyta Piotr Głowacki.

W programie także koncert senegalsko-polskiego trio Sahel Blues w składzie: Pako Sarr (gitara akustyczna, śpiew), Grzegorz Rytka (saksofon) i Mamadou Diouf (djembe, śpiew). Nazwa zespołu nawiązuje do południowego rejonu Sahary zwanego „Sahel”, między pustynią a sawanną, skąd pochodzą Mamadou i Pako. Blues amerykański ma swoje korzenie w tym rejonie, między rzekami Senegal a Niger. Muzyka, którą wykonuje Sahel to niepowtarzalny tygiel nastrojowego i tradycyjnego brzmienia zachodniej Afryki, akustycznego reggae połączone z swojskimi polskimi melodiami saksofonu Grzegorza Rytki.

Dla dzieci przygotowaliśmy warsztaty towarzyszące wystawie „Afro PRL. Wizerunek Afrykanów w polskiej fotografii prasowej 1955-1989”. Za pomocą muzyki spróbujemy przenieść się do gorącej Afryki. Uczestnicy wykonają egzotyczne instrumenty, między innymi kij deszczowy i sprawdzą, czy jego brzmienie dobrze imituje dźwięk spadających na ziemię kropli deszczu.

Z kolei nieco starsi mogą wziąć udział w warsztatach fotograficznych techniką mokrego kolodionu, które poprowadzi Paweł Kożuchowski. Technika mokrego kolodionu została wynaleziona przez Frederika Scotta Archera w 1851 i pozwalała na uzyskanie negatywu szklanego o bardzo dużej ostrości, który można było łatwo powielać. Dziś ponownie stała się popularna, ponieważ zdjęcia wykonane w tej technice mają wyjątkowy walor artystyczny.

Ponadto: wideo-eseje, teledyski, fragmenty filmów oraz mini-wykłady o wizerunku Afrykanów i Afroamerykanów w filmie i telewizji w PRL-u. Przypomnimy też słynną wizytę W.E.B. Du Bois – najważniejszego afroamerykańskiego teoretyka, filozofa i myśliciela – w warszawskim getcie w 1949, w wyniku której powstał tekst „The Negro and the Warsaw Ghetto”. Obydwa tematy zaprezentuje dr Ewa Drygalska.

PROGRAM:.

19:00 – premiera książki Agaty Tuszyńskiej „Bagaż osobisty. Po Marcu”​​​​​​​.

19:30 – 23:00 – warsztaty dla dzieci „Budujemy egzotyczne instrumenty”​​​​​​​ (przestrzeń wystawy Afro PRL).

21:00 – 1:00 – warsztaty fotograficzne techniką mokrego kolodionu (poziom -1).

21:00 – 21:30 – Wizerunek Afrykanów i Afroamerykanów w filmie i telewizji w PRL-u (poziom -1).

21:30 – 22:30 – koncert Sahel Blues.

22:00 – 22:30 – Wizerunek Afrykanów i Afroamerykanów w filmie i telewizji w PRL-u (poziom -1).

22:30 – 23:00 – „The Negro and the Warsaw Ghetto” (poziom -1).

23:00 – 0:00 – koncert Sahel Blues.