Program

  • cykle
  • spotkanie
  • film

Program

KINO A TRANSFORMACJA – Kapitał, czyli jak zrobić pieniądze w Polsce

12.05.2018
godzina 16:00

KINO A TRANSFORMACJA – Kapitał, czyli jak zrobić pieniądze w Polsce

12.05.2018
godzina 16:00

  • cykle
  • spotkanie
  • film
cykle spotkanie film  

Jak Polacy radzili sobie w nowej rzeczywistości gospodarczej? Czy stara elita intelektualna i wyłaniająca się dopiero grupa przedsiębiorców rywalizowały ze sobą? Zapraszamy na drugie spotkanie z cyklu Kino a transformacja. Z archiwum polskiego kapitalizmu. Tym razem pokażemy film Feliksa Falka Kapitał, czyli jak zrobić pieniądze w Polsce.
 


Temat spotkania: Przedsiębiorcy kontra inteligenci. Zderzenie grup w nowej rzeczywistości gospodarczej 

Bohaterem „Kapitału” jest Piotr Nowosad, naukowiec, który po kilku latach spędzonych zagranicą wraca do Polski z dużą sumą pieniędzy. Zdaje on sobie sprawę, że z uniwersyteckiej pensji nie będzie w stanie utrzymać rodziny, dlatego postanawia zainwestować przywieziony kapitał. Rozkręca kilka interesów. Po seansie porozmawiamy o tym, jak Polacy radzili sobie w nowej rzeczywistości gospodarczej. Zastanowimy się, jakie formy przybierała rywalizacja pomiędzy starą elitą intelektualną a wyłaniającą się dopiero grupą przedsiębiorców o kształt rodzimego kapitalizmu oraz odpowiemy na pytanie, czy w nowej Polsce nieograniczonych możliwości i szans istniało społeczne napięcie pomiędzy tymi grupami. Gościem Ewy Drygalskiej będzie Jan J. Zygmuntowski.

Jan J. Zygmuntowski – absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, prezes zarządu think-tanku Fundacja Instrat i stały współpracownik kilku innych organizacji pozarządowych. Naukowo zainteresowany problematyką rozwojową, systemami gospodarczymi, ekonomią innowacji oraz polityką publiczną, współredaktor monografii „#FutureInsights: Technologie 4.0 a przemiany społeczno-gospodarcze”, stypendysta G20 Global Solutions.

Prowadząca: Ewa Drygalska – dr nauk humanistycznych, historyczka filmu i amerykanistka. Pisze dla „Dwutygodnika”, „Znaku” i „Kina”.