Wystawy

  • galeria dsh

Wystawy

Krzysztof Miller. Rok 1989

06.06.2018 - 23.09.2018

Krzysztof Miller. Rok 1989

06.06.2018 - 23.09.2018

  • galeria dsh
galeria dsh  

Rok 1989 przyniósł wolność i nadzieję. I o tym są te zdjęcia – pisze Paweł Smoleński w tekście otwierającym wystawę. Krzysztof Miller zrobił je na początku swojej kariery. Jak wygląda rok ’89 w jego obiektywie? Zapraszamy na wystawę „Krzysztof Miller. Rok 1989”.

„Pollock potrafi” – happening Pomarańczowej Alternatywy. Warszawa, pasaż Stefana Wiecheckiego „Wiecha”, 24 lutego 1989. Fot. Krzysztof Miller (Agencja Gazeta)

„Pollock potrafi” – happening Pomarańczowej Alternatywy. Warszawa, pasaż Stefana Wiecheckiego „Wiecha”, 24 lutego 1989. Fot. Krzysztof Miller (Agencja Gazeta)


Wystawę tworzy około stu zdjęć wybitnego fotoreportera, który od 1989 współpracował z „Gazetą Wyborczą”. W swojej ponad dwudziestoletniej karierze fotografował najważniejsze konflikty zbrojne oraz inne istotne wydarzenia w Afganistanie, Czeczenii, państwach afrykańskich, Gruzji, Bośni. W DSH prezentujemy jednak zdjęcia, od których zaczynał swoją pracę. To pierwsza wystawa jego fotografii w pełni i wyłącznie pokazująca wydarzenia roku 1989 – od stycznia i pierwszych spotkań Okrągłego Stołu, przez czerwiec i wolne wybory w Polsce, aż po przemiany w innych krajach bloku wschodniego – Czechosłowacji, Rumunii i na Węgrzech. Poza zdjęciami, które od maja Miller robił już dla „Gazety Wyborczej”, zobaczymy też jego fotografie publikowane w drugim obiegu. Ekspozycję uzupełni około dwustu zdjęć prezentowanych w slideshow, a całość wzbogacą materiały filmowe. W przeprowadzonych wywiadach fotoreporterzy i artyści, przyjaciele i znajomi wspominają Millera oraz wydarzenia roku 1989. Wśród nich są m.in. Chris Niedenthal, Anna Bohdziewicz, Czarek Sokołowski, Maja Komorowska, Kazik Staszewski, Paweł Smoleński, Krzysztof Skiba.

Rok 1989 był rokiem przełomowym dla Polski i dla naszego regionu, ale był również przełomowy dla Krzysztofa Millera. Z fotografa-amatora, który towarzyszył demonstracjom NZS-u, stał się profesjonalnym fotoreporterem jednego z najważniejszych dzienników w wolnej Polsce – podkreślają kuratorzy wystawy Katarzyna Puchalska i Waldemar Gorlewski.

Na wystawie nie zabrakło fotografii z życia codziennego, ale i protestów, strajków, manifestacji oraz artystycznych happeningów, które były charakterystyczne dla tego czasu. Zobaczymy mieszkańców Warszawy, bywalców festiwalu w Jarocinie i uczestników akcji Pomarańczowej Alternatywy. Emocje widać nie tylko na twarzach manifestujących ludzi, ale również na transparentach z demonstracji – niektóre z haseł mimo upływu czasu pozostają aktualne.

Miller jeździł też do państw Europy Środkowo-Wschodniej. Był w czeskiej Pradze, gdy w czasie Aksamitnej Rewolucji Alexander Dubček stał się bohaterem 1968 roku, a Václav Havel został namaszczony na narodowego przywódcę. Dokumentował rocznicę odzyskania niepodległości na Węgrzech. Zrobił zdjęcia w Bukareszcie, gdy na ulicach dochodziło do aktów przemocy i przelewu krwi.

Krzysztof Miller uwiecznił przełomowe wydarzenia i o nich opowiadają fotografie na wystawie. Wyłania się z nich nie tylko obraz ówczesnej rzeczywistości, ale także portret fotoreportera-amatora, który przez rok intensywnej pracy rozwija w pełni swój talent i staje się zawodowcem.Wystawa towarzyszy kampanii „Wybraliśmy wolność 04.06.1989”, w ramach której przypominamy wydarzenia związane z pierwszymi częściowo wolnymi wyborami w Polsce. W tym roku w ramach kampanii przygotowaliśmy rocznicowy mural inspirowany zdjęciami Krzysztofa Millera oraz akcję happeningową. 4 czerwca (pon.) zapraszamy na Patelnię przy stacji Metro Centrum, a o godz. 20:30 na plac Defilad, gdzie odbędzie się koncert „Chaos pełen idei” Wojtka Mazolewskiego i jego gości.

Wystawę „Krzysztof Miller. Rok 1989” można oglądać w Domu Spotkań z Historią do 16 września 2018.

Prezentowane na wystawie zdjęcia pochodzą z archiwum Agencji Gazeta.

Kuratorzy: Waldemar Gorlewski i Katarzyna Puchalska
Organizator: Dom Spotkań z Historią
Partner: Canon Polska, Agencja Gazeta, Awangarda Media Group