Program

  • wokół wystaw
  • spotkanie

Program

Krzysztof Miller. Rok 1989 – oprowadzanie kuratorskie

09.06.2018
godzina 16:00

Krzysztof Miller. Rok 1989 – oprowadzanie kuratorskie

09.06.2018
godzina 16:00

  • wokół wystaw
  • spotkanie
wokół wystaw spotkanie  

Okrągły Stół, strajki, manifestacje i artystyczne happeningi Pomarańczowej Alternatywy, festiwal w Jarocinie, wydarzenia w Czechosłowacji, Bułgarii, Rumunii i na Węgrzech. Jak wydarzenia roku 1989 wyglądają w obiektywie Krzysztofa Millera? Co jeszcze utrwalił na swoich fotografiach?

Pollock potrafi – happening Pomarańczowej Alternatywy. Warszawa, pasaż Stefana Wiecheckiego Wiecha, 24 lutego 1989. Fot. Krzysztof Miller (Agencja Gazeta)

Zapraszamy na oprowadzanie po wystawie „Krzysztof Miller. Rok 1989”. O fotografiach Krzysztofa Millera opowie kurator Waldemar Gorlewski.

Wystawę tworzy około stu zdjęć wybitnego fotoreportera, który od 1989 współpracował z „Gazetą Wyborczą”. W swojej ponad dwudziestoletniej karierze fotografował najważniejsze konflikty zbrojne oraz inne istotne wydarzenia w Afganistanie, Czeczenii, państwach afrykańskich, Gruzji, Bośni. W DSH prezentujemy jednak zdjęcia, od których zaczynał swoją pracę. To pierwsza wystawa fotografii Krzysztofa Millera w pełni i wyłącznie pokazująca wydarzenia roku 1989 – od stycznia i pierwszych spotkań Okrągłego Stołu, przez czerwiec i wolne wybory w Polsce, aż po przemiany w innych krajach bloku wschodniego – Czechosłowacji, Rumunii i na Węgrzech.

Na wystawie nie zabrakło fotografii z życia codziennego, ale i protestów, strajków, manifestacji oraz artystycznych happeningów, które były charakterystyczne dla tego czasu. Zobaczymy mieszkańców Warszawy, bywalców festiwalu w Jarocinie i uczestników akcji Pomarańczowej Alternatywy. Emocje widać nie tylko na twarzach manifestujących ludzi, ale również na transparentach z demonstracji – niektóre z haseł mimo upływu czasu pozostają aktualne.Wystawę „Krzysztof Miller. Rok 1989” można oglądać w Domu Spotkań z Historią do 16 września 2018.

Prezentowane na wystawie zdjęcia pochodzą z archiwum Agencji Gazeta.

Więcej informacji.