W jakie nowe role musiały wejść kobiety aspirujące do miana „bizneswoman” i jakie wizerunki kobiecości zaczęły być pożądane po 1989 roku? Punktem wyjście do kolejnego spotkania z cyklu „Kino a transformacja. Z archiwum polskiego kapitalizmu” będzie film Filipa Bajona z 1993 roku „Lepiej być piękną i bogatą” (95 min).
Temat spotkania: Nowa klasa: nuworysze w świecie kapitału. Kowboje i pionierzy polskiego Dzikiego Zachodu
Dorota Waltz (Adrianna Biedrzyńska) pracuje w podupadającej fabryce włókienniczej, gdzie pomaga w organizacji strajku pracownic. Niespodziewanie dla wszystkich okazuje się, że została jedyną spadkobierczynią fabryki, w której do tej pory była szeregową tkaczką. Jeżeli chce uratować zakład przed bankructwem, musi wejść w nową rolę: posiadaczki i kobiety interesu.
Po filmie wspólnie z dr Samuelem Nowakiem porozmawiamy o wyzwaniach, z jakimi musiały zmierzyć się kobiety w nowych, kapitalistycznych realiach. Spotkanie poprowadzi dr Ewa Drygalska.
Samuel Nowak – kulturoznawca, medioznawca. Absolwent kulturoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim, doktor nauk humanistycznych. Przebywał na stypendiach i realizował projekty badawcze na: Universiteit Antwerpen, King's College London, New York University, Goldsmiths, University of London. Specjalizuje się w posthumanistyce, brytyjskich studia kulturowych, kulturoznawczej teorii mediów. Publikował w „Tekstach drugich”, „Kulturze popularnej”, „Przeglądzie kulturoznawczym”. Autor książki „Seksualny kapitał”.
Ewa Drygalska – dr nauk humanistycznych, historyczka filmu i amerykanistka. Pisze dla „Dwutygodnika”, „Znaku” i „Kina”.