Zapraszamy na spotkanie z cyklu poświęconego Polskiej Deklaracji Podziwu i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych, w czasie którego opowiemy o uczestnikach hiszpańskiej wojny domowej 1936–1939, którzy złożyli swoje uczniowskie podpisy pod Deklaracją w 1926 roku.
Kim byli i co o sprawiło, że 10 lat później wyjechali na wojnę do odległego państwa? Czym była dla nich walka w Międzynarodowych Brygadach? Jak potoczyły się ich dalsze losy?
Indywidualne historie będą punktem wyjścia do próby odpowiedzenia na te pytania. Naszymi gośćmi będą: prof. Małgorzata Melchior i Józef Lorski, których rodzice walczyli w Hiszpanii; prof. Daniel Grinberg (historyk, znawca tematu) i Krzysztof Willmann (współinicjator projektu „Klasa 1926”). Spotkanie porowadzi: Zuzanna Schnepf-Kołacz, współautorka wystawy „From Poland with Love”.
Dla uczestników spotkania mamy 90. numer kwartalnika „Karta” poświęcony polskim ochotnikom wojny w Hiszpanii 1936-39 (do wyczerpania zapasów!).
W ramach spotkania, o godz. 17.30, pokażemy film „Dąbrowszczacy”, reż. Dariusz Król (1995, 30 min). Bohaterami filmu są ochotnicy, którzy walczyli w czasie wojny domowej w Hiszpanii. O swoich doświadczeniach opowiadają: Eugeniusz Szyr, Roman Melchior, Edmund Marcińczak. Twórcy dokumentu skupiają się na losach Polaków, którzy, zgodnie ze swoimi przekonaniami, zaangażowali się w walkę o demokrację i stanęli przeciwko wojskom generała Franco. Sportretowani dąbrowszczacy oceniają tamte wydarzenia z perspektywy półwiecza. W filmie nie zabrakło archiwalnych zdjęć i komentarza historycznego, a także – oceny tamtych wydarzeń z perspektywy różnych stron dzisiejszego sporu politycznego.